Wiadomości z Mysłowic

Rzeźba w Parku Promenada. Dzieło pojawi się jeszcze w tym roku!

  • Dodano: 2023-02-16 07:00, aktualizacja: 2023-02-15 21:28

Dzięki współpracy Muzeum Miasta Mysłowice, Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki oraz Wydziału Funduszy Pomocowych Urzędu Miasta Mysłowice jeszcze w tym roku w Parku Promenada stanie rzeźba, dedykowana ofiarom zastępczego Więzienia Policyjnego "Rosengarten" i Obozu Pracy w Mysłowicach.

Mysłowicka rzeźba zagości w mieście

Muzeum Miasta wzięło udział w konkursie w Programie pn. "Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej-2023ł, którego instytucją zarządzającą jest Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Projekt zgłoszony przez Muzeum to obiekt rzeźbiarsko-architektoniczny dedykowany ofiarom Tymczasowego Więzienia i Obozu Pracy Rosengarten w Mysłowicach. Wniosek złożony przez mysłowickie Muzeum otrzymał wysokie oceny jury i znalazł się w gronie 27 laureatów konkursu, spośród 106 zgłoszonych do programu. Jako jeden z trzech, najwyżej ocenionych, projektów uzyskał stu procentowe dofinansowanie od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie 237 600,00 zł.

Autorami obiektu rzeźbiarsko-architektonicznego są Jacek Kiciński rzeźbiarz, posiadający w swoim dorobku kilkadziesiąt realizacji i Jan Kuka, rzeźbiarz i pracownik naukowy krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, laureat wielu konkursów architektoniczno-rzeźbiarskich.

Zespół oceniający, powołany przez Dyrektora Centrum Rzeźby Polskiej, zaakceptowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego obradował w składzie:

  • Przewodniczący – dr hab. Maciej Aleksandrowicz, prof. ASP
  • Członek – prof. dr hab. Mariusz Białecki
  • Członek – prof. dr hab. Jerzy Fober
  • Członek – arch. Marek Szeniawski
  • Członek – dr hab. Anna Kawalec, prof. KUL
  • Członek – Maciej Ogórek
  • Doradca zespołu – prof. Jakub Lewicki

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również