Mysłowice - portal miejski m-ce.pl

Wiadomości z Mysłowic

Sprawdź ważność dowodu osobistego

  • Dodano: 2018-01-10 10:15

Jak pokazały dane statyczne za 2017 rok, ponad 2300 pełnoletnich mieszkańców Mysłowic posiada nieważny dowód osobisty. Warto sprawdzić, czy data ważności dowodu już nie minęła, bądź w najbliższym czasie minie, gdyż wydanie nowego dokumentu może trwać do 30 dni.

Powodów do wymiany dowodu osobistego jest kilka między innymi jego utrata bądź uszkodzenie, czy też upływ terminu ważności, który w przypadku osób pełnoletnich mija po 10 latach. Po tym czasie dowód traci swoją ważność i nie spełnia swoich funkcji, czyli nie potwierdza tożsamości i obywatelstwa. Nieważny dowód osobisty może również oznaczać kłopoty przy przekraczaniu granicy RP, załatwianiu spraw w urzędzie i innych instytucjach w kwestiach wymagających weryfikacji tożsamości. Jak pokazały dane statystyczne ponad 2300 mieszkańców miasta posługiwało się w roku 2017 nieważnymi dokumentami.

Termin ważności dowodu osobistego można sprawdzić samemu. Data, do kiedy dokument pozostaje ważny - jest określona na dowodzie osobistym (pod informacją o numerze dowodu osobistego). Wymiana dokumentu na nowy jest bezpłatna, jednak pamiętać należy o wypełnieniu stosownego wniosku oraz złożeniu zdjęcia spełniającego wymogi. Wniosek o wydanie dowodu złożyć można elektronicznie bądź w organie dowolnej gminy na terytorium całej polski. Pamiętać jednak należy, że dokument odbiera się w organie gminy, w którym wniosek został złożony.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.