Wiadomości z Mysłowic

Strażacka Niepodległa 1919. Krwawiące granice

  • Dodano: 2019-08-07 10:00, aktualizacja: 2019-08-07 13:53

W dniu 13 sierpnia 2019 roku o godz. 10:30 na terenie Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach planowany jest cykl wydarzeń kulturalnych, będących kontynuacją obchodów związanych z uroczystościami 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

W tym dniu zaplanowane jest zorganizowanie konferencji naukowej „Strażacka Niepodległa 1919. Krwawiące granice”, której towarzyszyć będzie otwarcie wystawy o tym samym tytule.

W konferencji naukowej będą uczestniczyć naukowcy reprezentujący środowiska naukowe z różnych regonów kraju oraz zaproszeni goście. Jej celem jest naświetlenie udziału strażaków w procesie kształtowania się granic przedwojennej Polski na tle zdarzeń historycznych.

Dodatkowo referaty wygłoszą pracownicy Centralnego Muzeum Pożarnictwa: dr Paweł K. Gąsiorczyk, Dariusz Falecki, Danuta Janakiewicz-Oleksy oraz przedstawiciel Muzeum Miasta Mysłowice.

W trakcie konferencji zostanie również otwarta wystawa pod tytułem „Strażacka Niepodległa 1919. Krwawiące granice.” Jest ona drugą częścią wystawy otwartej w zeszłym roku z okazji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. W tym roku będziemy prezentować wydarzenia z lat 1919-1921, które ukształtowały granice II Rzeczpospolitej, w tym walki powstańcze (powstanie wielkopolskie, sejneńskie i śląskie), zmagania plebiscytowe (Warmia, Mazury, Śląsk) oraz konflikty zbrojne (wojna polsko-czechosłowacka i wojna polsko-ukraińska). We wszystkich uczestniczyły rzesze Polaków, w tym nierzadko strażacy.

Strażacka Niepodległa 1919. Krwawiące granice

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również