Wiadomości z Mysłowic

"Sylwetka Rotmistrza Pileckiego". Prelekcja Bartłomieja Warzechy

  • Dodano: 2023-02-20 09:15

Miejska Biblioteka Publiczna w Mysłowicach serdecznie zaprasza na prelekcję Bartłomieja Warzechy z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach pod tytułem "Sylwetka Rotmistrza Pileckiego”.

Spotkanie zorganizowane jest w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, a towarzyszyć mu będzie wystawa „Rotmistrz Witold Pilecki 1901-1948”, przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Warszawie.

Ekspozycja prezentowana będzie w dniach 27 lutego – 10 marca 2023 r. w Filii nr 11 przy
ul. Mikołowskiej 40.

Informacje o wystawie

Rotmistrz Witold Pilecki 1901-1948 - Ekspozycja przedstawia postać rotmistrza Witolda Pileckiego, uczestnika walk z bolszewikami z 1920 r. oraz kampanii wrześniowej z 1939 r. Współzałożyciela Tajnej Armii Polskiej, żołnierza Armii Krajowej, więźnia KL Auschwitz, który zorganizował tam ruchu oporu. Zagrożony dekonspiracją uciekł z obozu. W 1944 r. walczył w Powstaniu Warszawskim. Po jego upadku znalazł się w 2 Korpusie Polskim Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie we Włoszech, następnie powrócił do komunistycznej Polski, by odtworzyć rozbite po działaniach wojennych struktury wywiadowcze, działające dla Rządu Rzeczpospolitej na Obczyźnie. Aresztowany w maju 1947 r., został osadzony w Areszcie Śledczym przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, gdzie poddano go okrutnemu śledztwu. W 1948 r. skazany na karę śmierci.

Wystawa została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie.
 

"Sylwetka Rotmistrza Pileckiego". Prelekcja Bartłomieja Warzechy / fot. MBP

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również