Wiadomości z Mysłowic

Uwaga seniorzy! Oszuści znowu dali o sobie znać

  • Dodano: 2021-02-12 07:00, aktualizacja: 2021-02-11 18:49

Sprawcy podszywając się pod funkcjonariuszy wmawiali seniorom, że biorą udział w tajnej akcji wymierzonej przeciwko nieuczciwym pracownikom banku. W ten sposób nakłaniali ich do wypłaty i przekazania pieniędzy kurierowi.

Oszuści działający metodą "na policjanta" znowu dali o sobie znać w Mysłowicach

Wczoraj dzwonili na telefony stacjonarne mieszkańców i informowali o prowadzonej akcji przeciwko nieuczciwym pracownikom banku. Po raz kolejny apelujemy o ostrożność i ograniczone zaufanie do osób nieznajomych.

Pamiętaj!

  • Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem.
  • Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust.
  • Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł.
  • Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz o tym zdarzeniu.
  • Poinformuj Policję! Każdą próbę wyłudzenia pieniędzy można zgłaszać w dowolnej jednostce policji lub dzwoniąc na nr alarmowy 112.

Policja apeluje o czujność!

Zwracamy się też z apelem, zwłaszcza do członków rodziny i krewnych — informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich łatwowierność. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o przekazanie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie. Wykorzystujmy okolicznościowe, a nawet przypadkowe spotkania na ulicy do ostrzegania bliskich przed zagrożeniami.

Pamiętajmy, że zasada "ograniczonego zaufania" do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.