Wiadomości z Mysłowic

Walka o mysłowicką kopalnię. Spółka Brzezinka kieruje list otwarty do prezydenta Mysłowic

  • Dodano: 2021-07-23 10:45

Spór o losy kopalni Brzezinka III wciąż nie został rozwiązany. Prezydent Mysłowic, Dariusz Wójtowicz utrzymuje stanowisko, aby koncesja dla spółki Brzezinka została cofnięta, z uwagi na możliwość nieotrzymania środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Spółka postanowiła zabrać głos w tej sprawie.

Posiedzenie sejmowej podkomisji

20 lipca odbyły się obrady sejmowej podkomisji stałej do spraw Sprawiedliwej Transformacji, w których udział brali samorządowcy z zagrożonego utratą środków z Unii podregionu katowickiego. Uczestnikiem spotkania był także prezydent Mysłowic, na którego barkach spoczywa los 7 gmin. Obrady dotyczyły koncesji na budowę kopalń i wydobycie węgla kamiennego – zarówno tych wydanych, jak i obecnie rozpatrywanych. Największa dyskusja rozgorzała właśnie w sprawie mysłowickiej kopalni Brzezinka 3, która w 2020 roku uzyskała koncesję na wydobycie węgla kamiennego. Wówczas prezydent Mysłowic był pozytywnie nastawiony do planu budowy nowej kopalni – uzasadniał swój entuzjazm stworzeniem nowych miejsc pracy, a co za tym idzie – bardziej dynamicznym rozwojem miasta.

Nastawienie zmienił po otrzymaniu informacji, iż budowa nowej kopalni może pozbawić Mysłowice i kilka miast ościennych wsparcia finansowego z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Wówczas kategorycznie zakazał budowy kopani, mimo iż spółka uzyskała już koncesję na wydobycie węgla.

- Przypomnę, ze koncesja rozpoczęła się już w 2012 roku, już wtedy zaczęły się pierwsze zadania w tym zakresie. Nikt wcześniej nie wiedział, że przyznawanie środków w ramach Funduszu Sprawiedliwej transformacji będzie uzależnione od koncesji – mówił prezydent Wójtowicz na posiedzeniu podkomisji.

Niektórzy politycy podkreślają, że taki obrót spraw był raczej oczywisty – skoro strategią Unii Europejskiej jest wygaszanie kopalń, oczywiste jest, że nie spodoba jej się uruchamianie nowych.

 

Działania prezydenta Mysłowic

Dariusz Wójtowicz podjął już pierwsze działania, aby wybrnąć z patowej sytuacji. Nadal utrzymuje stanowisko, że nie zgadza się na budowę kopalni, która może pozbawić kilka gmin środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Podczas posiedzenia podkomisji ogłosił, że stara się o cofnięcie koncesji dla spółki Brzezinka.

- 9 lipca zwróciłem się do Ministra Klimatu o to, aby rozpocząć proces cofnięcia koncesji, jeżeli prawo na to pozwala - mówił prezydent.

Prezydent wytłumaczył także, jak w Polsce wygląda przyznawanie koncesji.

- Prawo polskie jest takie, że jeżeli podmiot zwracający się o wydanie koncesji spełni wszelkie warunki prawne, dostaje tę koncesję- zaznaczył Dariusz Wójtowicz.

Dariusz Wójtowicz wyjaśnił także, że żaden przedsiębiorca nie będzie mógł rozpocząć wydobycia węgla kamiennego bez zatwierdzenia dokumentacji hydrologicznej oraz pozwoleń wodno-prawnych, wydawanych przez marszałka województwa. Może to stanowić przeszkodę nie do pokonania dla spółki Brzezinka.

Prezydent Wójtowicz stara się zatem o cofnięcie koncesji dla spółki, która miała zarządzać nową kopalnią w Mysłowicach. Na jej odpowiedź nie trzeba było długo czekać.

List otwarty do prezydenta

Przedstawiciele spółki Brzezinka sporządzili list otwarty do prezydenta Mysłowic w sprawie koncesji na wydobycie. Zaznaczają w nim, że budowa kopalni jest wyłącznie zaczątkiem rozwoju klastra innowacyjnych technologii. Kopalnia miałaby stać się impulsem do podjęcia współpracy z partnerami z USA i Japonii, którzy chcieliby zaangażować się w tworzenie klastra. Przedstawiciele spółki zaznaczają, że w efekcie nawiązania takich kontaktów powstałoby dużo więcej miejsc pracy, a co za tym idzie – miasto stałoby się dużo atrakcyjniejsze dla potencjalnych mieszkańców.

W liście pojawiają się także pytania do prezydenta Mysłowic. Spółka pyta m.in. o to, czy prezydentowi zależy na przyciąganiu, czy odstraszaniu inwestorów, czy strategia budowania przyszłości miasta w oparciu o dotacje publiczne była konsultowana z mieszkańcami oraz, czy miasto dokonało uczciwej oceny i kalkulacji korzyści płynących z realizacji projektu "Brzezinka 3".

Treść całego listu znajdziecie TUTAJ.

Jakie będą losy mysłowickiej kopalni? Wszystko zależy od Ministra Klimatu, który zdecyduje, czy koncesja może zostać jeszcze cofnięta.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również