Wiadomości z Mysłowic

Warsztaty Zero Waste dla początkujących

  • Dodano: 2021-11-24 07:00, aktualizacja: 2021-11-23 20:50

"Zero Waste dla początkujących” – to hasło przewodnie warsztatów ekologicznych, jakie zorganizowane zostały 22 listopada dla młodzieży z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Mysłowicach w filii bibliotecznej przy ulicy Oświęcimskiej.

Spotkanie prowadziła Anna Jaklewicz – podróżniczka, z zawodu archeolog, z zamiłowania antropolog oraz aktywistka ekologiczna i edukatorka. Jest również autorką książek „Indonezja. Po drugiej stronie raju” i „Niebo w kolorze indygo. Chiny z dala od wielkiego miasta” oraz inicjatorką społecznej akcji „Książka za worek śmieci” – wspólnego sprzątania zaśmieconych lasów, brzegów rzek i parków miejskich, w której za zaangażowanie i uczestnictwo w tym przedsięwzięciu prezentem jest książka. Podczas warsztatów młodzież miała okazję zobaczyć prezentację na temat skutków, jakie w środowisku pociąga za sobą masowe zaśmiecanie świata przez człowieka, uczestnicy poznali również znaczenie symboli, jakie znajdują się na produktach - czy ich opakowania można wyrzucić do kosza, czy można je poddać recyklingowi lub czy są biodegradowalne.

Produkty wielokrotnego użytku

Prowadząca pokazała również młodzieży produkty wielokrotnego użytku, którymi można zastąpić te jednorazowe lub plastikowe typu: metalowe słomki do napojów, lniane siatkowe woreczki na owoce czy warzywa, bambusowe szczoteczki do czyszczenia lub do zębów czy wreszcie bidony na wodę (z filtrem lub bez). Część praktyczna warsztatów polegała na segregacji przez młodzież różnych śmieci według pięciu frakcji. To wcale nie było takim prostym zadaniem, kiedy do rąk uczestnika trafiało opakowanie po lakierze do włosów czy blister po tabletkach. Spotkanie zakończyły pytania do prowadzącej i wspólne postanowienie obecnych, że spróbują swoich sił w sztuce generowania jak najmniejszej ilości odpadów – czyli w duchu Zero Waste. 

Warsztaty zorganizowane zostały w ramach projektu Kierunek – EkoSfera, realizowanego ze środków Fundacji ORLEN w ramach Programu Moje miejsce na Ziemi. 

Warsztaty Zero Waste dla początkujących / fot. MBP Mysłowice

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również