Wiadomości z Mysłowic

Wernisaż wystawy "60 na 100. SĄSIADKI. Głosem Kobiet o powstaniach śląskich i plebiscycie"

  • Dodano: 2022-11-08 06:00, aktualizacja: 2022-11-07 21:27

Mysłowicki Ośrodek Kultury wraz z Instytutem Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego zaprasza na wystawę "60 na 100. SĄSIADKI. Głosem Kobiet o powstaniach śląskich i plebiscycie". 

Wystawa powstała w 2019 roku i ukazuje 30. kobiet z przełomu XIX i XX wieku, których dzieje tworzą nową, bo pisaną kobiecymi losami, opowieść o śląskich zrywach powstańczych i akcji plebiscytowej. 

Cel wystawy

Prezentowana wystawa ma charakter popularyzatorski i edukacyjny oraz stanowi wstęp do szerszego projektu Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego, którego celem jest wprowadzenie do głównego nurtu historycznej narracji o regionie także mniej znanych postaci kobiecych.

Wielkoformatowa wystawa mobilna (memy ukazują sylwetki kobiet w skali 1:1) może funkcjonować samodzielnie jako barwna prezentacja różnorodnych kobiecych postaci historycznych, ale także dzięki doborowi bohaterek pozwala na zaobserwowanie ciekawych przemian obyczajowych, politycznych i emancypacyjnych dotyczących kobiet na przełomie XIX i XX wieku w Europie, dla których Górny Śląsk był miejscem odniesienia.

Memy wykreowała ceniona artystka z województwa śląskiego Marta Frej na podstawie materiałów odnalezionych podczas kwerendy historycznej, zrealizowanej przez dr Małgorzatę Tkacz-Janik, specjalistkę ds. niematerialnego dziedzictwa kulturowego w Instytucie Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego.

Wystawa potrwa do 9.01.2023 r.

  • 10 listopada (czwartek)
  • Godzina 18:00
  • Mysłowicki Ośrodek Kultury, ul. Grunwaldzka 7 || Galeria M2 Duża
  • WSTĘP BEZPŁATNY 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również