Wiadomości z Mysłowic

Wernisaż wystawy Marty Czarneckiej „Ślady zdarzeń”

  • Dodano: 2019-12-31 08:00, aktualizacja: 2019-12-30 09:20

Tym razem w Galerii M2 Mysłowickiego Ośrodka Kultury pojawi się seria obrazów Marty Czarneckiej pt. „Ślady zdarzeń” opowiadająca o zdarzeniach autobiograficznych zapisanych w pamięci oraz tworzących się pomiędzy nimi relacjach.

Celem nie jest jednak realistyczne odwzorowanie konkretnych sytuacji z przeszłości, lecz kreowanie zupełnie nowej narracji, alternatywnej rzeczywistości, wykorzystując i mieszając ze sobą elementy różnych zdarzeń zarejestrowanych na fotografiach. Wyjęcie pewnych fragmentów z kontekstu, a potem zestawienie ich razem na jednej płaszczyźnie prowadzi do powstania nowych zależności. Te zdarzenia stają się więc nomadyczne, wielowarstwowe, ulegają przeformułowaniu i wchodzą ze sobą w grę. Jest to z jednej strony próba ponownej re-definicji minionych epizodów, a z drugiej strony stworzenia równoległego świata, odmiennej wersji zdarzeń, która być może mogłaby zaistnieć w innych okolicznościach, bądź niejako wydarza się równocześnie.

Podjęcie tego tematu stanowi próbę odnalezienia własnej prawdy w strukturze wydarzeń oraz zanurzenia się w proces zniekształcania rzeczywistości, który nieprzerwanie dokonuje się od nowa. Próba powrotu do pierwotnie spostrzeżonego zdarzenia okazuje się niemożliwa, stąd być może pozostaje jedynie podążać za wciąż zmieniającymi się śladami zdarzeń.

Obrazy stanowią część cyklu Błędne narracje | Zdarzenia równoległe.

Czy powstałe na płótnie nowe historie są błędną konfabulacją, czy po prostu jedną z nieskończonej ilości „prawd”? Każdy z nas nosi w sobie własną, subiektywną wersję prawdy, stąd odpowiedzi na to pytanie należy szukać w sobie.

O autorce:

Marta Czarnecka (ur. 1991 r.) - mieszka i pracuje w Tarnowskich Górach. W 2015 roku obroniła dyplom magisterski z wyróżnieniem z Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Obecnie doktorantka na macierzystej uczelni. Laureatka nagród i wyróżnień, wśród nich: Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2014), I Nagrody Prezydenta Bytomia na XV Festiwalu Sztuki Wysokiej (2014), Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego 9. edycji Triennale Grafiki Polskiej (2015), Nagrody Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy i Nagrody Pisma Artystycznego FORMAT – Promocje 2015 na 25. Ogólnopolskim Przeglądzie Malarstwa Młodych (2015), Nagrody Równorzędnej w XXII Ogólnopolskim Konkursie Sztuki im. Vincenta Van Gogha (2016), Nagrody Angelus I Przeglądu Sztuki Współczesnej Nowa Awangarda (2017), II Nagrody w III Ogólnopolskim Konkursie Malarskim im. Leona Wyczółkowskiego (2018). Ma w swym dorobku kilka wystaw indywidualnych, m.in. Konfrontacja z niedostrzegalnym (Galeria Foyer, Teatr Śląski, Katowice, 2016), Miraże / Metamorfozy (Rondo Sztuki, Katowice, 2017), Zdarzenia (Galeria Ateneum, Katowice, 2019), Zdarzenia (nie)prawdziwe (Galeria Miejska bwa, Bydgoszcz, 2019), Haeutungen (Galeria Minibar, Berlin, 2019) oraz udział w ponad 50 wystawach i projektach zbiorowych w Polsce i za granicą.


9 stycznia 2020 r.,
godz. 18:00
Galeria M2
MOK, ul. Grunwaldzka 7

Wernisaż wystawy Marty Czarneckiej „Ślady zdarzeń”

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również