Wiadomości z Mysłowic

Wycieczka historyczna "Kierunek: niepodległość"

  • Dodano: 2018-04-30 10:00

Zbliża się jedno z najważniejszych polskich świąt narodowych – Święto Konstytucji 3 Maja. W tym roku jeszcze ważniejsze, bo obchodzone w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji na Rynku zostanie otwarta wystawa „Portrety niepodległości”, a mysłowiczanie w tym dniu będą mogli także wziąć udział w wycieczce „Kierunek: niepodległość”.

PODRÓŻ HISTORYCZNA

Podczas wycieczki będziemy mogli przejechać ciuchcią z przewodnikiem na trasie od Rynku przez Plac Wolności, Przewiązkę, aż do Trójkąta Trzech Cesarzy. W każdym ze wskazanych – historycznych dla miasta – miejsc zaplanowane są przystanki. Uczestnicy wycieczki będą mogli obserwować inscenizacje i rekonstrukcje, przedstawiające ważne dla poszczególnych lokalizacji wydarzenia historyczne. Chętni będą mogli wziąć także udział w inscenizacji i wcielić się w wybraną przez siebie postać historyczną.

W punkcie docelowym wycieczki – na terenie historycznego Trójkąta Trzech Cesarzy – odegrana zostanie najważniejsza inscenizacja historyczna, z budką strażniczą i szlabanem, jako symbolem ówczesnych podziałów Polski – zaborów. Zwiedzający będą mogli obejrzeć wystawę plenerową prezentującą dzieje Trójkąta Trzech Cesarzy oraz rolę Mysłowic w Powstaniach Śląskich. Wycieczka jest działaniem łączącym elementy turystyki historycznej z edukacją kulturową i skierowanym przede wszystkim do rodzin z dziećmi. Podczas inscenizacji zostaną wykorzystane eksponaty oraz kopie strojów z początku XX wieku, które znajdują się w zbiorach Muzeum Miasta Mysłowice.

Przejazdy będą odbywać się 3 maja w godzinach 14:00-18:00 o każdej pełnej godzinie.

Tego samego dnia na mysłowickim Rynku zawiśnie wystawa „Portrety Niepodległości”. Ekspozycja będzie składać się z sześciu portretów prezentujących wizerunki flagowych postaci, które w szczególny sposób zaznaczyły się na kartach polskiej historii, w dążeniu do niepodległości: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Paderewski, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty, Ignacy Daszyński. Wystawa będzie składać się z wielkoformatowych bannerów, które zawieszone zostaną na konstrukcji rurowej, imitującej kamienice, usytuowanej we wschodniej pierzei mysłowickiego rynku.

ZAPRASZAMY DO WSPÓLNYCH OBCHODÓW

ŚWIĘTA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA!

Wycieczka historyczna "Kierunek: niepodległość"

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.