Wiadomości z Mysłowic

Zajęcia terenowe EkoPatrolu F11

  • Dodano: 2021-12-08 07:15, aktualizacja: 2021-12-08 07:28

W Dniu św. Mikołaja dzieci z EkoPartrolu F11 wyruszyły po raz kolejny w teren, by tym razem zainstalować karmniki dla ptaków.

Jednak Mikołajki zobowiązują. Aby tradycji stało się zadość, zanim dzieci wyruszyły w teren, otrzymały od bibliotekarzy upominki - torby ekologiczne, kubki termiczne i kamizelki, przydatne w ich terenowych eskapadach, natomiast od przedstawicieli ZOMM - piórniki i kostki do zabawy. Ponadto EkoPatrol F11 został nagrodzony książkami za uczestnictwo w zabawie literackiej „Wystawa- Zabawa”, której organizatorem i fundatorem było Wydawnictwo Zakamarki.

Pomoc ptakom

Zima to trudny czas dla ptaków, zwłaszcza zimujących. Gdy wszystko zasypie śnieg, trudno znaleźć im cokolwiek do jedzenia, a poszukiwania pokarmu na mrozie pochłaniają cenną energię. Niedobór pokarmów, niskie temperatury, duża wilgotność czy pokryta śniegiem ziemia sprawiają, że wielu ptakom nie udaje się przetrwać tych ciężkich zimowych warunków. By pomóc im w przetrwaniu zimy - można je dokarmiać. Ważny jest jednak odpowiedni pokarm i sposób dokarmiania, bo inaczej bardziej im zaszkodzimy, niż pomożemy. W karmniku powinien znajdować się pokarm podstawowy. Najczęściej składa się on z mieszanki ziaren i zbóż – nasion słonecznika, pszenicy, dyni, orzechów czy nasion konopi. Przysmakiem dla wielu gatunków ptaków są ziarna zalane tłuszczem, tzw. kule tłuszczowe lub dzwonki. Znając te podstawowe zasady dokarmiania ptaków dzieci w asyście opiekunów i pracowników ZOMM ustawiły dwa karmniki – jeden na terenie Szkoły Podstawowej nr 9, a drugi przy Filii nr 7 na ul. Oświęcimskiej. Na koniec wypełniły je odpowiednią mieszanką ziaren, zobowiązując się do systematycznego dokarmiania ptaków w postawionych karmnikach.

Kolejne spotkanie EkoPatrolu F11 już w styczniu!

Wszystkie działania EkoPartrolu F11 organizowane są w ramach projektu Kierunek – EkoSfera, dofinansowanego przez Fundację ORLEN w Programie Moje miejsce na Ziemi.

Zajęcia terenowe EkoPatrolu F11 / fot. MBP

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również