Wiadomości z Mysłowic

5 powodów dla których warto wybrać ekologiczne pieluszki jednorazowe

  • Dodano: 2016-05-19 10:45

Nie da się ukryć - żyjemy coraz bardziej świadomie. Zauważamy, jaki wpływ na otaczający świat i na nas samych mają nasze decyzje, zachowania i produkty, których używamy. Ta przemyślana i proekologiczna postawa oddziałuje na różne sfery życia.

Popularność zaczynają zyskiwać ekologiczne pieluszki jednorazowe. Dlaczego? Powodów jest wiele, przedstawimy jednak pięć głównych argumentów, które powinny przekonać Cię do zmiany.

1. Nie powodują podrażnień

Jeśli pieluchujesz dziecko tradycyjnymi jednorazówkami, z pewnością nie raz na pupie Twojego dziecka pojawiły się różnego rodzaju wysypki czy odparzenia. Dlaczego tak się dzieje? Jednorazówki wykonane są z materiału syntetycznego, który nie przepuszcza powietrza. Dodatkowo materiał ten jest wybielany, barwiony i perfumowany - te zabiegi nie są obojętne dla delikatnej skóry. Prócz podrażnień, barwniki i sztuczny zapach mogą powodować poważne alergie.

Innym powodem, dla którego powstają odparzenia, może być duża chłonność pampersów i w konsekwencji ich rzadsza zmiana. Choć pielucha pozostaje sucha, bakterie namnażają się w normalnym tempie.

Ekologiczne jednorazówki wykonane są z naturalnych materiałów. Jakich? To zależy od producenta, może to być organiczna bawełna, skrobia kukurydziana, miazga papierowa (o konsystencji i strukturze bawełny), bambus lub konopie; pieluchy pozbawione są barwników i perfum - dzięki teku dostęp powietrza nie jest odcięty i unika się czynników podrażniających i uczulających. Wykorzystanie naturalnych składników pozwala utrzymać skórę dziecka w zdrowiu.

2. Ochrona środowiska

Pieluchy ekologiczne są znacznie bezpieczniejsze dla środowiska naturalnego. Stosując te tradycyjne zużywasz nawet kilkanaście sztuk dziennie. W okresie pieluchowania są to ogromne ilości śmieci, które nie rozkładają się tak łatwo (nawet kilkadziesiąt lat).

Jak to wygląda w przypadku ekologicznych jednorazówek? Są wykonane z naturalnych elementów, a zatem w pełni biodegradowalne. Niektóre można nawet kompostować.

3. Toksyny w pieluchach

Czy słyszałaś, że pampersy mogą zawierać toksyny? Są to między innymi:

- sodium polyacrylate (jest łączony z syndromem szoku toksycznego i alergiami, jest też śmiertelnie trujący dla zwierząt);

- dioksyny (stosowane były w środkach owadobójczych, jednak ze względu na destrukcyjne działanie na układ nerwowy, nerki i wątrobę, został wycofany z użycia).

4. Cena

To oczywiste że wielu Rodziców uważnie planuje swoje wydatki. Jeśli oszczędność jest ważna również dla Ciebie i martwisz się, że zakup ekologicznych pieluch znacznie przewyższy Twoje możliwości finansowe, nie martw się.

Utarło się, że wszystko z oznaczeniem "EKO" jest automatycznie bardzo drogie. Nie w tym przypadku. Fakt, pieluszki kosztują nieco więcej, ale w porównaniu z ceną jaką wydasz w sumie na jednorazówki - różnica okaże się niewielka. Ponadto warto spojrzeć na tę cenę nieco szerzej - dzięki ich stosowaniu zaoszczędzisz dziecku nieprzyjemnych podrażnień, dyskomfortu i wypraw do lekarza.

5. Krótsze pieluchowanie

Dzieci pieluchowane ekologicznie, szybciej uczą się korzystać z nocnika. Wynika to z mniejszej chłonności pieluszek. Dziecko od razu odczuwa wilgoć, dzięki czemu łatwiej mu pojąć przyczynę i skutek procesów fizjologicznych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.