Wiadomości z Mysłowic

Co zrobić, by nie stresować się w pracy?

  • Dodano: 2018-08-09 17:45

Twoja praca nie pozwala Ci spokojnie zasnąć? Wychodząc z domu atakują Cię nagłe bóle brzucha, a między jednym zadaniem a drugim nerwowo obgryzasz paznokcie? Jeśli stres spowodowany pracą uniemożliwia Ci normalne życie – poznaj sposoby na to, by go opanować.


Myśl o pozytywnych rzeczach i przyjemnych wspomnieniach

Nawet najgorsze chwile w pracy - gdy na głowie masz mnóstwo zadań do wykonania, trzęsą Ci się ręce i nie masz pojęcia za co złapać się najpierw – będą mniej stresujące, jeśli na chwilę zamkniesz oczy i przypomnisz sobie ostatnie wakacje nad morzem lub pomyślisz o przyjemnych rzeczach, które czekają Cię po pracy.


Ćwicz wystąpienia i przemowy

Jeśli na Twoim stanowisku ważny jest sposób mówienia, wysławiania się, np. ze względu na konieczność prowadzenia prezentacji czy przeprowadzania spotkań z klientami, zadbaj o odpowiednie ćwiczenia np. przed lustrem. Dzięki temu wszelkie wystąpienia i przemowy nie będą wywoływać u Ciebie silnego stresu oraz nie odbiorą Ci mowy w ważnych momentach.


Zapisuj ważne terminy i zadania

Boisz się, że zapomnisz o firmowym spotkaniu lub rozmowie z klientem? Nie wiesz za które zadanie zabrać się w pierwszej kolejności, chociaż na każde z nich masz określony deadline? Spisz sobie wszystkie ważne sprawy: zadania do wykonania, zlecenia, ważne telefony oraz spotkania wraz z datami. Następnie uporządkuj je chronologicznie i sprawdź co musisz zrobić od razu, a co może poczekać na realizację. Dopisuj do tej listy również nowe czynności, z którymi musisz się uporać w najbliższym czasie. Dzięki temu nie zaniedbasz aktualnych zadań, do zrobienia na wczoraj, oraz nie umknie Ci żadne zlecenie czy spotkanie z klientem.


Utrzymuj dobre relacje z innymi pracownikami

Nie uciekaj przed innymi pracownikami z firmy, gdy chcą z Tobą porozmawiać podczas przerwy! Pozwól sobie na luźną pogawędkę i zacieśnianie więzów z ludźmi z Twojej branży. Bierz również udział w wyjazdach czy imprezach integracyjnych.


Pozwól sobie na żarty

Nie pozwalasz sobie na żarty i śmiech podczas pracy? Może warto to zmienić? Śmianie się jest dobrym sposobem na rozładowanie napięcia oraz zredukowanie stresu. Rzucone od czasu do czasu żartobliwe powiedzonka czy dowcipy sprawią też, że miejsce pracy zacznie kojarzyć Ci się z czymś przyjemnym.


Nie bądź dla siebie krytyczna/-y!

Nadmierna samokrytyka, wytykanie błędów oraz perfekcjonizm mogą być powodem silnego i destruktywnego stresu. Nawet jeśli będziesz uczestniczyć w rozmaitych szkoleniach czy kursach poprawiających Twoje umiejętności zawodowe, to w dalszym ciągu możesz odczuwać niedosyt i doszukiwać się w swoich działaniach najmniejszych błędów. Nie ma również potrzeby martwić się na zapas o to, czy poradzimy sobie z danym zadaniem lub jak wypadniemy na ważnym spotkaniu.


Stosujesz się do powyższych pomysłów od dłuższego czasu i nie przynoszą one pozytywnych efektów? Nadal stresujesz się swoimi obowiązkami i nie potrafisz sobie z tym poradzić? W takim wypadku warto zastanowić się nad zmianą stanowiska i przeszukać oferty pracy, np. na Pracuj.pl.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.