Wiadomości z Mysłowic

Czy fotowoltaika do ogrzewania wody to dobry pomysł?

  • Dodano: 2022-06-29 12:00

Jeszcze nie tak dawno można było się zastanawiać nad sensem fotowoltaiki do ogrzewania wody użytkowej. Dzisiaj wraz z rosnącymi cenami nie tylko energii elektrycznej, ale także materiałów opałowych, takich jak węgiel, gaz, czy drewno, temat ten zyskuje zupełnie nowe znaczenie. Czy fotowoltaika do ogrzewania wody użytkowej jest zatem dobrym pomysłem? Wyjaśniamy, jak to wszystko wygląda w praktyce!

Fotowoltaika do CWU a kolektory słoneczne

Pierwsze co się nasuwa na myśl, w przypadku fotowoltaiki do ogrzewania wody użytkowej, są kolektory słoneczne. Takie rozwiązanie było wdrażane w polskich gospodarstwach domowych już od dawna. Niestety klimat naszego kraju sprawia, że nie jest to zbyt wydajna technologia. W czasie mroźnej zimy kolektory słoneczne nie są bowiem w stanie samodzielnie ogrzać wody użytkowej do temperatury, którą można uznać za komfortową. Inaczej jest w przypadku paneli fotowoltaicznych, które nawet w minusowych temperaturach mają wysoką sprawność energetyczną. Z tego też powodu fotowoltaika do ogrzewania wody jest instalacją bardziej wydajną i funkcjonalną.

Fotowoltaika do ogrzewania wody w praktyce

Ogrzewanie wody użytkowej za pomocą paneli fotowoltaicznych to zazwyczaj instalacja współpracująca z zasobnikami wody podgrzewanymi za pomocą grzałek elektrycznych. W skład takiej instalacji wchodzi zatem:

  • bojler (elektryczny pojemnościowy ogrzewacz wody) o określonej mocy i pojemności
  • panele fotowoltaiczne
  • przetwornica
  • sterownik podłączony do grzałki i przewody

Zestaw, na który składa się fotowoltaika do ogrzewania wody, jest zatem w pełni kompleksową instalacją. Tym, co różni go od standardowej instalacji fotowoltaicznej, jest mniejsza liczba paneli oraz brak bezpośredniego podłączenia do sieci domowej. Sama liczba paneli zależy od mocy grzałki elektrycznej, która ma za zadanie ogrzać wodę w zasobniku.

Fotowoltaika dla domu lepsza niż same CWU?

Instalacje fotowoltaiczne są dzisiaj tak naprawdę jedną z najłatwiej dostępnych alternatyw zapewniających niezależność energetyczną oraz niższe koszty energii. Sprawa ta jest aktualnie niezwykle ważna, ponieważ koszty za energię i ogrzewanie dramatycznie rosną. Dlatego też zastanawiając się nad ogrzewaniem ciepłej wody użytkowej za pomocą paneli fotowoltaicznych, warto dokładnie przeanalizować sprawę, bo okazać się może, że bardziej opłacalna będzie jednak kompleksowa instalacja fotowoltaiczna dla całego domu. Tym bardziej że do dyspozycji jest szereg dotacji do fotowoltaiki, które znacząco obniżają koszt całej inwestycji.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.