Wiadomości z Mysłowic

Czy najtańsze konto osobiste jest zawsze najlepsze?

 • Dodano: 2017-06-08 13:15

Właśnie stoisz przed podjęciem decyzji o założeniu osobistego konta rozliczeniowo-oszczędnościowego (ROR)? Chciałbyś znaleźć rachunek możliwie jak najtańszy, ale odnosisz wrażenie, że niemal każdy bank reklamuje swoją ofertę jako całkowicie pozbawioną opłat? Nie daj się zwieść przekazowi marketingowemu!

Na pierwszy rzut oka najtańsze konto osobiste w rzeczywistości może narażać na ponoszenie wysokich opłat.

Po pierwsze 0 zł za założenie

W zasadzie nie jest dziś już jakimkolwiek problemem odnalezienie konta bankowego, za którego założenie nie trzeba nic płacić. Omijaj szerokim łukiem wszelkie banki, które naliczają opłaty z tego tytułu. I nie ważne, że dana instytucja posiada ogromną renomę i wszyscy Twoi znajomi mają tam założony rachunek. Przecież nie chcesz wyrzucać pieniędzy w błoto, prawda?

Bezwarunkowo bezpłatne prowadzenie konta

Standardem we współczesnej bankowości jest także bieżące prowadzenie ROR za 0 zł. W tym przypadku banki często stosują jednak nie zawsze jasną dla każdego klienta metodę. Otóż zwolnienie z kosztów dotyczy wyłącznie tych posiadaczy rachunków, którzy każdego miesiąca zanotują wpływy na określoną kwotę, zwykle kilka tysięcy złotych. W przeciwnym razie naliczana opłata może wynieść nawet kilkaset złotych. Ofertę konta osobistego na takich warunkach wybierz zatem tylko wówczas, jeżeli będzie to Twój podstawowy rachunek, na który każdego miesiąca ma wpływać wynagrodzenie za pracę.

Darmowe korzystanie z bankomatów

Mieszkasz w niewielkiej miejscowości, gdzie dostęp do bankomatów jest mocno ograniczony? Zakładając konto osobiste zwróć zatem uwagę na to, gdzie znajdują się bankomaty z których możesz korzystać bezpłatnie, i jak wiele jest takich punktów. Jeśli zdarza Ci się wypłacać pieniądze poza granicami kraju, sprawdź także jakie są koszta obsługi bankomatów za granicą. Możesz dzięki temu ochronić się przed ryzykiem narażenia na bardzo wysokie prowizje.

Opłaty za kartę debetową

Trudno dziś znaleźć ofertę rachunku rozliczeniowo-oszczędnościowego z kartą debetową, której użytkowanie jest całkowicie bezpłatne. Mimo że na stronie internetowej banku zapewne trafisz na taką informację, warto dokładnie zagłębić się w szczegóły regulaminu. Najprawdopodobniej przeczytasz tam małym druczkiem, iż darmowe korzystanie z plastiku ma miejsce tylko wówczas, jeżeli każdego miesiąca rozliczeniowego dokonasz transakcji bezgotówkowych na określoną kwotę (zwykle kilkaset złotych). Oczywiście zdarzają się oferty całkowicie darmowej karty bez żadnych warunków -> patrz konto optymalne bgż bnp paribas

Podstawa to dokładna analiza opłat każdego konta bankowego

Nie zawsze więc rachunek osobisty przedstawiany w reklamach jako najtańszy w rzeczywistości taki jest. Aby uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki, warto zatem dokładnie zapoznać się z zapisami regulaminu, a także na bieżąco śledzić w Sieci internetowe blogi finansowe. Przydatne może okazać się również korzystanie z internetowych rankingów kont osobistych, pozwalających na intuicyjne porównywanie opłat naliczanych przez różne instytucje bankowe na polskim rynku.

Warto też sprawdzić, aktualną listę banków działających w Polsce.

http://www.nbp.pl/banki_w_polsce/ewidencja/dz_bank_jorg.txt

Komentarze (5)    dodaj »

 • borysiak

  Lepiej wybrać tańszy rachunek niż droższy.

 • Borys

  Ja powiem przewrotnie że najtańsze jest rzadko najlepsze.

 • juras

  tak jest czesto

 • anaa

  Tanie konta maja na ogol niskie oprocentowanie lokat

 • Basia

  Dla mnie ważne są wypłaty z bankomatów, bo wolę mieć gotówkę przy sobie i płacić właśnie w taki sposób. Gdy płacę kartą to niestety nie kontroluję wydatków. Tak jakoś lżej się wydaje te pieniążki. Gdy ostatnio zakładałam konto szukałam więc takiego z darmowymi wypłatami ze wszystkich bankomatów w Polsce. Znalazłam Plus Bank, Eurobank, Credit Agricole, BGŻ, Orange Finanse, Idea Bank i Nest Bank. Z racji tego, że przez wiele lat byłam w mBanku, to wybrałam Orange :)

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.