Wiadomości z Mysłowic

Doniczki szkółkarskie - podstawa wyposażenia szkółki

  • Dodano: 2017-08-14 17:30

Szkółkarstwo teoretycznie opisywane jest jako jeden z działów ogrodnictwa i leśnictwa – mówiąc prościej, jest to dość drobiazgowo zaplanowana działalność, której celem jest pozyskanie konkretnych roślin. Szkółki leśne to rodzaj odnawiania naturalnych obszarów, pokrytych drzewami – można opisać to jako kontrolowany proces odnawiania tego, co wcześniej w jakiś sposób zużytkowano, pomaganie ekosystemom w rozwoju. Nieco inaczej ma się rzecz ze szkółkami sadowniczymi oraz takimi, które zajmują się hodowaniem roślin ozdobnych.

Doniczki szkółkarskie – podstawa wyposażenia szkółki

Hodowanie konkretnych gatunków roślin podyktowane jest zazwyczaj chęcią rozmnożenia przedstawicieli pewnych okazów – aby w jakiś sposób je wykorzystać. Częstym motywatorem jest chęć odpowiedzenia na popyt, obecny na rynku roślin hodowlanych lub ozdobnych. Jeżeli ów rynek odnotowuje pewną liczbę konsumentów, którzy są szukają konkretnych roślin i są skłonni kupić je od kogoś, kto będzie dysponował młodymi okazami, pojawia się motywacja dla szkółkarza. Prowadząc zaś tego rodzaju przedsiębiorstwo, należy też liczyć się z pewnymi kosztami, które trzeba ulokować w rozwijającym się interesie. Jednym z koniecznych wydatków, jakie musi brać pod uwagę właściciel danej szkółki, są doniczki szkółkarskie. O ile bowiem rośliny wzrastają w naturalnej, wolnej przestrzeni, o tyle przygotowanie ich do sprzedaży wiąże się z umieszczeniem sadzonek lub podrośniętych już okazów do doniczek – które umożliwią transport rośliny do miejsca przeznaczenia. Akcesoria te występują w różnych rozmiarach i formach, jako że sprzedawane rośliny mogą mieć różne gabaryty. Doniczki szkółkarskie mogą być okrągłe lub kwadratowe, małe lub duże – to dość oczywiste. Wśród nich można jednak wyróżnić także bardziej specyficzne modele, jak na przykład:

  • model z uchwytami – pozwalającymi wygodnie unieść zwłaszcza cięższe okazy

  • model wiszący – dedykowany niedużym roślinom ozdobnym, przeznaczonym do takiego rodzaju eksponowania, chociażby pod dachem tarasu

  • elastyczne pojemniki – mające wygląd toreb, wykonane z mocnego materiału i wyposażone w wygodne uszy

Dobrą szkółkę roślin można z łatwością poznać po tym, że oferuje ona swoim klientom dostatecznie szeroki wybór doniczek dla sprzedawanych kwiatów i roślin.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.