Wiadomości z Mysłowic

Gdzie możemy sprawdzić średnie wynagrodzenie w danej branży? 

  • Dodano: 2020-02-11 17:45

Wiele osób jako jeden z motywatorów do podjęcia pracy wskazuje satysfakcjonujące wynagrodzenie. Zanim zaaplikujemy na stanowisko, często chcemy sprawdzić, jakich zarobków możemy się spodziewać. W którym miejscu skorzystamy z takich danych i jak sprawdzić wynagrodzenie w branży? 

Wpisując frazę "średnie wynagrodzenie" w wyszukiwarce, pojawia się wiele odnośników do regionalnych artykułów czy portali niezwiązanych z branżą. Przedstawione tam informacje możemy wziąć z rezerwą, gdyż nie znamy źródła pochodzenia danych oraz okresu, w którym wykonano pomiary. Gdzie zatem możemy znaleźć rzetelne komunikaty oraz szeroko opisane zarobki?

Podstawową jednostką zobligowaną do prowadzenia takich baz danych jest Główny Urząd Statystyczny. Miejsce to cieszy się zdecydowanie największym zaufaniem ze względu na kompleksowość prowadzonych pomiarów. Znajdziemy tam rozmaite informacje: od cen towarów na przestrzeni lat aż po średnie wynagrodzenie w danym sektorze i wybranym regionie Polski. Za pomocą interesujących nas filtrów wybieramy okres, miejsce i branżę, którą chcemy przeanalizować, a wyświetlone rekordy możemy pobrać na własny użytek. Jeśli nie chcemy nadmiernie zagłębiać się w temat, możemy skorzystać z gotowych infografik przygotowywanych przez GUS.

Rzetelnymi informacjami mogą się również pochwalić portale branżowe związane z finansami, zarobkami, zatrudnieniem oraz szeroko rozumianym HR-em. Media te pozyskują wiedzę dwojako: albo korzystają z danych przedstawionych przez GUS, albo samodzielnie zlecają badania firmom ankietowym i statystycznym. Tak zagregowane raporty następnie redagowane są w obszerne i treściwe artykuły, które cyklicznie przygotowywane są przez renomowanych redaktorów. Bardzo często tym wiadomościom towarzyszy kalkulator brutto netto, zwany również kalkulator wynagrodzeń, aby czytelnicy mogli samodzielnie przekalkulować swoje potencjalne wynagrodzenie.
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.