Wiadomości z Mysłowic

Ile możesz zaoszczędzić porównując OC?

  • Dodano: 2017-12-15 08:30, aktualizacja: 2017-12-15 08:44

Porównanie polis OC pod względem wysokości składki to najlepszy sposób na oszczędzenie na obowiązkowym ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej. Ile dzięki temu zostaje w Twoim portfelu? Poszukajmy odpowiedzi na to pytanie, przy okazji analizując, od czego zależy cena polisy.

Ogromne różnice w cenie

Mimo że OC jest identyczne dla każdego auta i zawsze ma ten sam zakres, chroniąc kierowcę przed odpowiedzialnością cywilną za ewentualne szkody wyrządzone przez niego w trakcie jazdy, ceny obowiązkowego ubezpieczenia bardzo się różnią. Wahania są naprawdę duże w zależności od rozmaitych czynników związanych z osobą właściciela, jego historią ubezpieczeniową, parametrami samochodu i polityką towarzystwa ubezpieczeniowego. W praktyce bardzo często się zdarza, że jeden kierowca może kupić OC za 500 zł, podczas gdy drugi za jednakowe ubezpieczenie musi zapłacić 2000 zł.

Co jednak istotne, ceny OC różnią się nie tylko dla różnych osób, ale także dla jednego właściciela i jego auta. Nie jest niczym dziwnym, że ten sam kierowca ma do wyboru oferty różniące się ceną o 50% czy nawet 100%. Prawdziwy problem pojawia się, gdy polisa jest wykupywana w ciemno, bez porównania z innymi ofertami. W takiej sytuacji bardzo łatwo przepłacić, podczas gdy rzetelne zestawienie składki w różnych firmach pozwala ominąć najdroższe ubezpieczenia i znaleźć tanie OC.

Oszczędź nawet 35%

Żeby pokazać, jak ogromne różnice w cenie występują w zależności od firmy, wykonaliśmy kalkulację składki dla hipotetycznego kierowcy w wieku 40 lat, który mieszka w Warszawie, ma prawo jazdy od 2000 r., jest żonaty i ma dwoje dzieci, a w ciągu ostatnich lat nie spowodował żadnej szkody. Nasz kierowca poszukuje OC dla Volkswagena Golfa z 2007 r. wyposażonego w benzynowy silnik o pojemności 1,6 l, którego łączny przebieg wynosi 200 tys. km, a roczny – 8 tys. km.

Po wprowadzeniu wszystkich niezbędnych danych do formularza i odczekaniu kilkunastu sekund, porównywarka wygenerowała listę ofert, w której najtańsza polisa kosztuje 650 zł, podczas gdy najdroższa 1000 zł. Jak widać, różnica jest wyraźna i wynosi aż 35%. Należy pamiętać, że wyliczenie dotyczy jednego kierowcy i jego auta. Nie da się więc wyciągnąć innego wniosku niż ten, że porównywanie OC to niezbędny element w poszukiwaniu ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Jeśli natomiast interesuje Cię to, w jaki sposób towarzystwa ubezpieczeniowe kalkulują składki dla kierowców, przeczytaj, jak kształtują się ceny OC od pojemności silnika według najtaniejuagenta.pl

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.