Wiadomości z Mysłowic

Jak powstają elementy drewniane? Czy można je wymienić?

  • Dodano: 2020-06-09 13:15

Drewno jest jednym z najbardziej cenionych materiałów wykorzystywanych do produkcji mebli. Wykonane z niego przedmioty często mogą być wykorzystywane nawet kilkaset lat, choć tak stare meble częściej znajdują się w muzeach niż w prywatnych domach. Tym, co łączy zarówno bezcenne zabytkowe meble i antyki, jak i normalnie użytkowane meble jest konieczność odpowiedniego dbania o nie.

Kiedy warto wymienić elementy z drewna?

Bardzo często najszybciej zużywają się elementy nośne czy konstrukcyjne, czyli te poddane największym obciążeniom. W przypadku elementów z drewna warto zadbać o to, by naprawić lub wymienić je jak najszybciej po zauważeniu niepokojących sygnałów. Zauważalne pęknięcie właściwie uniemożliwia bezpieczne użytkowanie mebla, natomiast często można łatwo wymienić wadliwą część. W zależności od miejsca i rodzaju drewna można próbować wykonać i wymienić elementy drewniane samodzielnie lub zlecić ich wykonanie fachowcowi.

Zdarza się, że wystarczy sprawdzenie łączeń – osłabiony klej czy niedokręcone śruby mogą zmniejszać stabilność mebla, a naprawa polega na zastosowaniu właściwego łączenia.

Jakie elementy z drewna można wymienić?

Bez większego problemu można wymienić wszelkie te elementy, które są przykręcane lub mocowane na wcisk, bez klejenia. Na szczęście drewno jest łatwe w obróbce, więc mając podstawowe narzędzia można nawet próbować wykonać je samodzielnie.

Większość osób decyduje się jednak na zlecenie wykonania, a często także wymiany elementów z drewna stolarzom, takim jak https://stolmar.co.pl/. Jest to często bezpieczniejsze rozwiązanie, ponieważ mamy pewność, że powierzamy pracę osobie znającej się na różnych gatunkach drewna i potrafiącej precyzyjnie wykonać niezbędne części.

Wymienić można niemal wszelkie elementy z drewna, choć niektóre mogą być trudniejsze w wykonaniu, a przez to droższe. Stolarze zajmują się jednak wytwarzaniem wszelkich produktów z drewna, jak różnego rodzaju listwy, stelaże i ramy, a także nogi czy blaty. Dlatego jeżeli widzimy jakiekolwiek uszkodzenia, warto zastanowić się nad fachową naprawą.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.