Wiadomości z Mysłowic

Jak sfinansować zakup samochodu?

  • Dodano: 2022-06-27 13:00, aktualizacja: 2022-06-30 07:11

Wielu Polaków, zamiast kupować auto za gotówkę, decyduje się na zaciągnięcie kredytu. Opcje są dwie: kredyt gotówkowy oraz kredyt samochodowy. Poznaj szczegóły różnych rozwiązań, co pozwoli ci podjąć decyzję dopasowaną do twoich oczekiwań.

Zakup samochodu na kredyt niesie za sobą najważniejszą korzyść – zachowanie płynności finansowej. Rozłożenie płatności na wiele rat sprawia, że domowy budżet nie zostaje zachwiany. Aby jednak tak się stało, koniecznością jest dopasowanie finansowanie do swoich potrzeb.

Kredyt samochodowy czy gotówkowy?

Chociaż kredyt gotówkowy jest łatwiej dostępny i może być przeznaczony nie tylko na zakup pojazdu, znacznie więcej osób decyduje się na kredyt samochodowy. Dlaczego? Taka opcja finansowania jest dużo tańsza, ponieważ dostępna na korzystniejszych warunkach.

Na kredyt gotówkowy zdecyduj się, jeśli:

  • pieniądze chcesz przeznaczyć nie tylko na zakup pojazdu,

  • upatrzony samochód nie wpisuje się w wymagania rocznikowe.

Kredyt samochodowy będzie lepszym rozwiązaniem, jeśli:

  • zależy ci na atrakcyjnej ofercie finansowej,

  • przymierzasz się do zakupu nowego auta lub pojazdu 2-3-letniego.

Porównanie kredytów samochodowy – jaką opcję wybrać?

Do wyboru masz kilka wariantów finansowania, dlatego koniecznością jest porównanie kredytów samochodowych. Chociaż wszystkie są tzw. kredytami celowymi (na konkretny produkt), różnią się specyfiką.

Kredyt standardowy

To najpopularniejsza wersja finansowania, której istotą jest spłacanie optymalnych rat – zgodnie z harmonogramem. Okres kredytowania może wynieść nawet 10 lat, co pozwala na obniżenie miesięcznego zobowiązania. Trzeba jednak liczyć się z tym, że wydłużenie czasu spłaty wpłynie na całkowitą kwotę do uregulowania.

Kredyt balonowy

Jest to kredyt samochodowy, który charakteryzuje się niską ratą miesięczną, natomiast wysoka jest ostatnia rata (tzw. rata balonowa). Tym, co wyróżnia to finansowanie, jest również możliwość wyboru jednego z kilku wariantów zakończenia umowy – w tym wymiany auta na nowe bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Wszystko za sprawą gwarancji odkupu pojazdu przez dealera.

Kredyt 50/50

To opcja skierowana do osób, które dysponują większą częścią gotówki na zakup pojazdu. Istotą tego finansowania jest wpłata 50% wartości auta w momencie podpisywania umowy. Zaś drugą część należy uregulować po upływie 12 miesięcy. Z finansowego punktu widzenia jest to najbardziej korzystna opcja.

Gdzie znaleźć najtańszy kredyt samochodowy?

Jeśli chcesz dotrzeć do najtańszej opcji finansowania, porównanie kredytów samochodowych to pierwszy krok. Znaczenie ma jednak nie tylko oprocentowanie, ale i wszelkie koszty pozaodsetkowe.

Aby szybko i wygodnie porównać dostępne opcje, warto skorzystać z kalkulatora udostępnianego na stronie https://finanse.rankomat.pl/. Wystarczy ustalić określone parametry, aby otrzymać konkretne oferty. Następnie należy przeanalizować je pod kątem opłacalności – z uwzględnieniem RRSO (rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania). Jest to bowiem parametr informujący o wszystkich kosztach finansowania.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.