Wiadomości z Mysłowic

Jak wybrać noktowizor

  • Dodano: 2021-07-13 10:45

Noktowizor jest urządzeniem, które niemal każdy kojarzy, chociaż mało kto kiedykolwiek miał je w rękach. Wszystko za sprawą filmów, głównie szpiegowskich i akcji. Nie jest on nowym urządzeniem powstał prawie 100 laty temu, choć oczywiście nie był to obecny poziom i ciężko porównywać jakość tamtych noktowizorów ze współczesnymi. Czy tego chcemy czy nie to wojna albo po prostu armia jest motorem napędowym dla wielu technologii. Z noktowizorów korzystały już wojska niemieckie podczas drugiej wojny światowej. Dzisiaj noktowizory posiada, każda armia i to w ilościach odpowiednich do ilości żołnierzy, którzy mają operować w nocy. Jednak noktowizory nie są zarezerwowane jedynie dla wojska i od dłuższego czasu dostępny są w normalnych sklepach detektywistycznych, militarnych cz z wyposażeniem dla myśliwych.

Jak działa noktowizor?

Technologia idzie bardzo szybko do przodu, choć na co dzień tego nie zauważamy, to jak spojrzy się 20 lat wstecz, telefony komórkowe były czymś nowym i służyły praktycznie tylko do komunikacji. Komputer sprzed 15 lat ma mniejszą moc obliczeniową niż współczesny smartfon a na ulicach jeździ coraz więcej samochodów, w których kierowca długimi momentami jest zbędny. Nie inaczej stało się z technologią noktowizyjną. Tak jak wspomnieliśmy noktowizory dostępne są dla każdego a najchętniej korzystają z nich instytucje odpowiedzialne za utrzymanie porządku publicznego, fani ASG czy survivalu.

Najprościej rzecz ujmując, noktowizor wzmacnia światło cząstkowe nawet kilkadziesiąt tysięcy razy, dzięki czemu niewielka ilość światła w nocy, która normalnie nie daje nam szans na sprawne poruszanie się, jest wzmacniana i człowiek widzi zdecydowanie więcej. Równoznacznie oznacza to, że noktowizor nie zadziała w pomieszczeniu bez najmniejszego źródła światła. Luminofor znajdujący się w noktowizorze pokryty jest fosforem emitującym zielone światło, dlatego obraz otrzymywany przez noktowizor jest zielony, doskonale kojarzysz ten motyw z filmów. Barwa nie jest przypadkowa, ludzkie oko jest bardzo czułe na punkcie zielonego światła i rozpoznaje zdecydowanie więcej cieni, kształtów itd.

Czym kierować się przy wyborze noktowizora?

Jest kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru noktowizora. Pierwszym z nich jest producent, choć to nie zawsze jest normą to jednak bardziej uznani producenci gwarantują, że noktowizor będzie trwały i będzie go można używać przez wiele lat. Zasadniczo współczesna technologia niemal gwarantuje, że noktowizor będzie spełniał pod tym kątem akceptowalne normy, ale zawsze warto przeczytać opinie przed zakupem noktowizorów mniej znanych marek. Lampa w noktowizorze powoli się eksploatuje i z czasem widoczność jest coraz gorsza. Jednak kupując noktowizor dobrej marki można oczekiwać, że będzie działał bez problemu przez kilka tysięcy godzin co dla większości osób oznacza 1-2 noktowizory w życiu.

Noktowizor jako urządzenie optyczne wymaga szczególnej troski, nie należy stosować go w silnie oświetlonych miejscach, w najgorszym wypadku może dojść nawet do uszkodzenia noktowizora. Pamiętaj aby wyłączać noktowizor, gdy oświetlenie jest lepsze.

Istotnym czynnikiem jest również zasięg noktowizora. Tutaj należ jednak pamiętać, że inną wartość otrzymamy podczas bezchmurnej nocy a inną, gdy światło będzie mocno ograniczone.

Noktowizory posiadają również różny generacje czy jak kto woli klasy, które określają jakość otrzymywanego obrazu. Od klasy noktowizora zależy w dużej mierze jego cena, najtańsze są noktowizory generacji pierwszej. To na jaką klasę się zdecydujesz będzie zależeć w głównej mierze od twoich wymagań i zasobności portfela. Na pierwszy noktowizor nie warto przepłacać, najlepiej zacząć od noktowizorów pierwszej i drugiej generacji. Chyba, że jest się osobą, która będzie korzystać z tego urządzenia w pracy zawodowej, wtedy warto nieco dołożyć i wybrać urządzenie o większych możliwościach.

Wybór noktowizora nie jest taką łatwą sprawą, zwłaszcza gdy będzie to nasz pierwszy noktowizor. Na szczęście dostęp do informacji i opini na temat poszczególnych produktów jest na tyle duży, że na pewno znajdziesz wartościowe podpowiedzi. My natomiast zachęcamy do sprawdzenia pozostałych artykułów na stronie.
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.