Wiadomości z Mysłowic

Jak zarobić na kupnie mieszkania

  • Dodano: 2016-06-06 10:00

Kupno mieszkania to spory wydatek, ale istnieją sposoby, by zarobić na tej inwestycji.

Żeby inwestować w nieruchomości, trzeba mieć pieniądze. Im większy jest nasz wkład własny, tym więcej i łatwiej możemy zarobić na kupnie mieszkania od dewelopera. Własne środki pozwalają na uniknięcie konieczności wzięcia kredytu hipotecznego na zakup mieszkania. W praktyce oznacza to, że łatwiej o wypracowanie zysku. Jednak nawet w przypadku, gdy kredyt okaże się konieczny, można zarobić na kupnie nieruchomości.

Zarabianie poprzez wynajem

Jednym z najprostszych sposobów zarabiania na nieruchomości jest wynajem. Wystarczy wynająć mieszkanie, by co miesiąc inkasować wpływy. W przypadku kupna mieszkania na kredyt należy uważać, by kwota wynajmu była większa niż wysokość raty.

Mieszkanie na wynajem trzeba wybrać z głową: wziąć pod uwagę jego lokalizację, układ pomieszczeń i potrzeby potencjalnych najemców. Małe mieszkanie zlokalizowane w centrum miasta prawdopodobnie wynajmie singiel lub para bez dzieci, podczas gdy trzypokojową nieruchomość na obrzeżu miasta chętniej wynajmie rodzina z dziećmi. Warto wziąć to pod uwagę już na etapie kupna mieszkania, a także przy jego urządzaniu: np. w pierwszym wypadku wystarczy mały aneks kuchenny, w drugim lepiej już sprawdzi się spora kuchnia.

Wynajem mieszkania to nie tylko inkasowanie opłaty za wynajem każdego miesiąca. Szacując zyski należy wziąć pod uwagę, że czasem mieszkanie będzie stało puste (np. po wyprowadzce jednych najemców i przed znalezieniem kolejnych). Po kilku latach (niekiedy wcześniej) będzie trzeba je też odnowić. Zakres prac, które musi wykonać właściciel mieszkania, a które należą do wynajmującego, najlepiej od razu ustalić przy podpisywaniu umowy (kto np. ma zająć się cieknącym kranem itp.).

Sprzedaż z zyskiem

Drugim sposobem na zarobek na mieszkaniu jest sprzedać je z zyskiem. Można to zrobić na dwa podstawowe sposoby. Pierwsze zakłada kupno mieszkania w stanie deweloperskim (np. u dewelopera Trojan.katowice.pl), urządzenie go i sprzedanie w wyższej cenie. Właściciel mieszkania zyskuje wówczas na różnicy w cenie obu mieszkań, kupujący może zaś oszczędzić czas na remont i natychmiast wprowadzić się.

Druga opcja to sprzedaż mieszkania po kilku latach od jego kupna, gdy cena mieszkania poszła w górę np. ze względu na dobrą lokalizację i/lub brak mieszkań o podobnych parametrach w okolicy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.