Wiadomości z Mysłowic

Jaka ulga podatkowa przysługuje krwiodawcom?

  • Dodano: 2018-02-27 12:45, aktualizacja: 2018-02-27 14:34

Honorowi krwiodawcy mają możliwość korzystania z ulgi podatkowej. Dzięki niej każdego roku na ich konto może wrócić kilkadziesiąt lub kilkaset złotych. Jak prawidłowo korzystać z prawa do odliczenia podatku przez krwiodawców?

Ulga podatkowa dla krwiodawców - jak z niej korzystać?

W celu prawidłowego naliczenia ulgi dla krwiodawców warto wykorzystać rozwiązanie, jakim jest program pit online 2018. Dzięki programowi, który można uruchomić bez potrzeby instalacji na komputerze, obliczy się w szybki i prawidłowy sposób, ile wyniesie zwrot podatku.

Do skorzystania z ulgi dla krwiodawców są uprawnieni wyłącznie dawcy honorowi. Jest to równoznaczne z tym, że ulga którą nalicza program do rozliczania pit, przysługuje jedynie tym osobom, które oddały krew do celów leczniczych, bez pobierania zapłaty za ten czyn. Jeżeli krew została oddana płatnie, na przykład na terenie Niemiec, krwiodawcy nie przysługuje prawo do skorzystania z ulgi podatkowej. Ekwiwalent energetyczny, napoje i gadżety wręczane krwiodawcom nie są traktowane jak zapłata za oddanie krwi. Co ważne, ulga podatkowa przysługuje honorowym dawcom krwi w sytuacji, gdy oddali krew dla konkretnej osoby.

Aby skorzystać z ulgi podatkowej dla krwiodawców, program pit poprosi o wskazanie gdzie, kiedy i w jakiej ilości dokonano darowizny krwi. Informacje te można uzyskać w stacji krwiodawstwa, która wydaje dawcom zaświadczenia z łączną ilością oddanej krwi pełnej lub składników krwi. Wydanie zaświadczenia przez stację krwiodawstwa jest bezpłatne.

Pit 2017 program do rozliczeń ułatwia dawcom rozliczenie z fiskusem

Krwiodawcy mogą odliczyć za każdy litr krwi pełnej lub jej składników 130 zł. Kwotę tę odlicza się od podstawy opodatkowania, jednak suma odliczenia nie może być wyższa niż 6 procent tejże podstawy. Ulgę wykazuje się jako darowiznę w formularzu pit-0, który składa się wraz z pit-37 lub innym, właściwym formularzem dla danego podatnika. Do urzędu nie trzeba składać zaświadczeń ze stacji krwiodawstwa, lecz powinno się je posiadać w domu na wypadek kontroli skarbowej.

Krwiodawcy mogą korzystać z ulgi podatkowej bez względu na to, z jakiego źródła pochodzą ich dochody. Ulga może być również naliczona wraz z innymi ulgami, na przykład prorodzinną i rehabilitacyjną.

Aby skorzystać z ulgi, trzeba pamiętać o złożeniu pit w terminie. Podatnicy rozliczający się na zasadach ogólnych mają na to czas do końca kwietnia bieżącego roku. Pit można złożyć online lub w urzędzie skarbowym, właściwym dla miejsca zamieszkania podatnika.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.