Wiadomości z Mysłowic

Jakie formy terapii oferują ośrodki leczenia alkoholizmu?

  • Dodano: 2021-05-27 13:00, aktualizacja: 2022-08-16 06:52

Choroba przewlekła, którą jest uzależnienie od alkoholu, charakteryzuje się patologicznym głodem. Jego działanie jest wielopoziomowe i wzajemnie powiązane, ponieważ dotyczy to większości narządów i układów życiowej aktywności człowieka. Przewlekłe używanie alkoholu wyzwala dwa powiązane ze sobą procesy: pojawienie się uzależnienia od alkoholu i ukształtowanie tolerancyjnej postawy wobec spożywania alkoholu. W rezultacie, aby uzyskać zwykły efekt, osoba musi zwiększyć dawkę, ponieważ jego narządy wewnętrzne dostosowują się do obecności alkoholu we krwi. Leczenie alkoholizmu, w tym kobiet, nie jest łatwym zadaniem. Aby sobie z tym poradzić, pacjent musi mieć jasny, dobrze ugruntowany program terapeutyczny, który obejmuje kilka kolejnych etapów. To właśnie taki program jest używany w naszym ośrodku odwykowym.

Główne podejścia do etiologii i patogenezy alkoholizmu

Regularne dawki alkoholu niszczą neuroprzekaźniki dopaminy, co prowadzi do nadmiernej ilości wypalanej noradrenaliny lub spadku jej stężenia. W pierwszym przypadku pacjent jest pobudzony i aktywny, w drugim jest w stanie spowolnienia psychomotorycznego. W miarę przyzwyczajania się organizmu do alkoholu synteza katecholamin wzrasta i do ich zniszczenia wymagane jest zwiększenie dawki etanolu. To jest mechanizm zwiększania tolerancji alkoholu. Jeśli chodzi o zależność poziomu serotoniny od dawki etanolu, ma budowę dwufazową. Początkowo serotonina jest wytwarzana aktywniej niż zwykle, co prowadzi do euforii. Ponadto produkcja jest znacznie ograniczona. Udowodniono, że poziom serotoniny we krwi alkoholika jest zawsze poniżej normy. Ośrodki leczenia alkoholizmu prowadzą różne rodzaje terapii i wprowadzają swoje metody wyprowadzenia alkoholików z uzależnienia.W naszym ośrodku odwykowym leczenie odbywa się etapami i obejmuje zestaw środków. Takie podejście pozwala uzyskać dobry efekt terapeutyczny i pomóc naszym pacjentom w powrocie do zdrowego, satysfakcjonującego i szczęśliwego życia.

Jak przebiega leczenie uzależnienia od alkoholu?

Ośrodki leczenia alkoholizmu pomagają alkoholikom przywrócić równowagę psychiczną. Rezultatem jest całkowita eliminacja różnych zaburzeń psychicznych i uzależnień. Prowadzona jest diagnostyka, w tym metody laboratoryjne (analiza moczu, szczegółowe badanie krwi i inne, biochemiczne badanie krwi, badanie zawartości leków we krwi) i czynnościowe (elektrokardiogram i inne). Pacjentom oferują terapię detoksykacyjną, podczas której wstrzykuje się roztwory infuzyjne pozwalające usunąć nagromadzone toksyny z organizmu i szybko poprawić ich ogólny stan zdrowia.

Praca kilku lekarzy pozwala na osiągnięcie wysokich wyników w przypadkach, gdy pacjent ma choroby współistniejące, zwłaszcza przewlekłe. W naszym prywatnym ośrodku odwykowym dokładamy także starań, aby pacjenci nauczyli się rozwijania umiejętności intrapsychicznych. Potrafili zbudować swoją pozytywną wizję przyszłości i chcieli pogłębiać motywację do samorozwoju. Podczas terapii grupowych oraz indywidualnych, psychoterapeuci pracują nad tym, aby osoby uzależnione poznały sposoby radzenia sobie z napięciem i wyrażania emocji w akceptowalny sposób.

Najważniejszy etap wychodzenia z alkoholizmu – detoksykacja organizmu

Wszystkie ośrodki leczenia alkoholizmu przeprowadzają detoksykację organizmu swoich pacjentów. Jest to niezbędne do przywrócenia prawidłowego funkcjonowania ich organizmu i rozpoczęcia terapii alkoholowej. W naszym prywatnym ośrodku odwykowym detoks odbywa się pod stałą opieką lekarską, dzięki temu nasi pacjenci są bezpieczni a cały proces jest skuteczny. Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu medycznego dokonuje oceny stanu zdrowia danej osoby i zleca badania ogólne (morfologia, badanie moczu, EKG, badanie psychologiczne). Po przeanalizowaniu wyników badań, pacjent poddawany jest odtruwaniu, czyli oczyszczaniu jego organizmu z toksyn. W tym czasie podawane są elektrolity, witaminy, mikroelementy oraz środki przeciwbólowe. W naszym ośrodku proces odtruwania trwa 3 dni, po czym pacjent decyduje, czy chce poddać się dalszemu leczeniu odwykowemu. Oferujemy terapie o podłożu emocjonalno-behawioralnym.

Dlaczego leczenie odwykowe jest najskuteczniejszym sposobem wyjścia z alkoholizmu?

Recykling traumy i rozwiązanie problemów psychologicznych ma kluczowe znaczenie dla zdrowia psychicznego i powrotu do zdrowia z nałogu. Oferujemy liczne uzupełniające terapie radzenia sobie ze stresem i porady żywieniowe, aby zapewnić optymalną dietę. Wiele ośrodków leczenia alkoholizmu zatrudnia psychiatrów, psychoterapeutów lub psychologów, którzy mogą pomóc osobom uzależnionym w przezwyciężeniu nałogu. Nasi terapeuci rozumieją, że uzależnienie nigdy nie występuje bez powodu. Istnieje wiele powiązanych ze sobą czynników emocjonalnych, fizycznych i społecznych, które przyczyniają się do rozwoju uzależnienia od alkoholu. W naszym ośrodku odwykowym zajmujemy się każdym z tych fundamentalnych czynników.

Zrozumienie związku pacjenta z alkoholem jest naszym najwyższym priorytetem. W trakcie leczenia, które odbywa się w komforcie i dyskrecji, w doskonałych warunkach zakwaterowania poprzez dokładne, kompleksowe badanie identyfikujemy przyczyny i skutki uzależnienia. Dzięki tym informacjom możemy opracować i wdrożyć kompleksowy i indywidualnie dopasowany plan leczenia, aby uzdrowić umysł, ciało i duszę pacjenta. W naszym ośrodku wierzymy, że uzależnienie od alkoholu wynika z wzorców myślenia, odczuwania i zachowania. Wzorce te są często mechanizmami obronnymi w odpowiedzi na traumę, nieszczęśliwe dzieciństwo, stres w obecnych okolicznościach życiowych, problemy w związkach małżeńskich, rodzinnych, biznesowych, dystansowaniu się od siebie i innych.


Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.