Wiadomości z Mysłowic

Jakie trawy ozdobne wybrać do ogrodu?

  • Dodano: 2023-11-16 12:00

W przydomowych ogródkach i na działkach coraz chętniej obok kwiatów sadzi się trawy ozdobne. Występują w wielu odmianach, a odpowiednio zestawione z innymi roślinami, tworzą wyjątkowy efekt. Warto wybrać dla nich miejsce, w którym będą w pełni eksponowały swoje walory estetyczne.

Trawy ozdobne – odmiany

Już na samym początku warto podkreślić, że trawy ozdobne występują w wielu odmianach. Wśród nich znajdują się takie jak: Miskant chiński, Trawa pampasowa, Kostrzewa sina, Owies wiecznie zielony, Proso rózgowate, Kostrzewa miotlasta, Tatarak trawiasty, Wydmuchrzyca piaskowa, Miskant olbrzymi, Spartyna grzebieniasta, Sesleria błotna, Trzęślica modra, Kosmatka śnieżna, czy Turzyca Buchanana.

Powyżej wymienione to tylko wybrane gatunki traw ozdobnych. W rzeczywistości jest ich dużo więcej. Każdy zatem znajdzie dla siebie odmianę, która sprosta jego indywidualnym oczekiwaniom i odnajdzie się w konkretnym ogrodzie.

Warto mieć na uwadze, że to głównie od gatunku trawy zależeć będzie sposób jej uprawy. Każda trawa ma inne wymagania glebowe. Potrzebuje też innych warunków do życia. By dokonać dobrego wyboru, trzeba zapoznać się z każdą z tych odmian.

Z jakimi roślinami łączyć trawy ozdobne?

Wybór traw ozdobnych jest ogromny. W związku z tym można łączyć je dowolnie, tworząc w ten sposób przepiękne kompozycje. Trawy w ogrodzie warto łączyć z roślinami cebulowymi. Mogą to być następujące: tulipany, narcyzy, irysy, hiacynty, albo czosnki olbrzymie. Oczywiście to tylko propozycje.

Trawy ozdobne ładnie komponują się z bylinami. Można zatem zestawić je z żurawkami, jeżówkami, rozchodnikami, czy hostami. Co więcej, trawy te świetnie wyglądają w towarzystwie drzew. Wystarczy posadzić je tuż przy drzewie, pod koroną, by uzyskać bardzo atrakcyjny efekt, piękne, naturalne tło. Trawy można też łączyć ze sobą. Nie bez powodu występują w tak wielu odmianach.

W jakim miejscu sadzić trawy ozdobne?

Trawy ozdobne można sadzić w różnych miejscach, zależnie od ich indywidualnych potrzeb i możliwości terenu, czy nawet efektu, jaki zamierza się uzyskać. Rośliny te nadają się do sadzenia w gruncie i w doniczkach. Najważniejsze, aby podłoże i umiejscowienie traw spełniało ich potrzeby.

Trawy najlepiej rosną w pełnym słońcu. Choć należy mieć na uwadze, że są gatunki, które zdecydowanie bardziej wolą półcienie i miejsca całkiem zacienione. Gleba powinna być przepuszczalna. Trawy zdecydowanie nie lubią gliny, ani też podmokłego siedziska. Od wyboru miejsca będzie zależał prawidłowy wzrost rośliny.

Trawy mogą być doskonałą ozdobą każdego terenu. Świetnie prezentują się na tle zielonego trawnika, jak i kostki brukowej. Warto dobrze przemyśleć kwestię wyboru miejsca, aby roślinie tej dobrze się żyło i by mogła pięknie się prezentować.

Wybierając trawy ozdobne do ogrodu, trzeba przede wszystkim określić swoje oczekiwania względem efektu. Należy też wziąć pod uwagę miejsce, w którym trawy te będą żyły. Nie wszystkie gatunki traw preferują jednakowe warunki atmosferyczne i glebowe. Także wybór jest mocno indywidualną sprawą.

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.