Wiadomości z Mysłowic

Kiedy warto postawić na konsolidację zobowiązań?

  • Dodano: 2016-10-06 06:45, aktualizacja: 2016-10-06 06:50

Wiele osób często boryka się z problemem nagromadzenia wielu zobowiązań. Mieszkanie na kredyt, samochód na kredyt, do tego kilka sprzętów AGD na raty i nagle zdajemy sobie sprawę, że nie stać nas na to wszystko. Wydatki przekraczają budżet domowy, przez co zmuszeni jesteśmy do zaciągania kolejnych pożyczek. Działając w takim trybie można wpaść w kłopotliwą pętlę zadłużenia. Warto wtedy zastanowić się nad konsolidacją zobowiązań, która połączy wszystkie kredyty w jeden i obniży wysokość miesięcznej raty.

 Kiedy złożyć wizytę w banku?

Często bywa tak, że spłata wielu zobowiązań zaczyna nas przerastać zarówno finansowo jak i fizycznie. Kilka kredytów, w różnych bankach i z różnymi terminami spłat ciężko jest spamiętać, przez co możemy być narażeni na dodatkowe koszty związane z nieterminowymi płatnościami. Pomimo tego, że konsolidacja to dużo wygodniejszy sposób na spłacanie wielu zobowiązań niż standardowe spłacanie rat, to większość osób decyduje się na nią głównie ze względów finansowych. Albowiem dzięki konsolidacji możemy obniżyć wysokość miesięcznej raty, co na pewno pomoże w odbudowie budżetu domowego. Niestety zmniejszenie raty wiąże się z wydłużeniem okresu kredytowania, przez co rosną również koszty. W ostateczny rozrachunku kredyt konsolidacyjny będzie nas kosztował więcej, ale osoby postawione pod ścianą często nie mają innego wyjście i konsolidacja to jedyny sposób na wyjście z problemów finansowych.

Osoby w ciężkiej sytuacji nie powinny chować głowy w piasek. Z bankami trzeba rozmawiać, próbować dojść do porozumienia. Niespłacanie rat wiążę się z kosztami zarówno dla jak i dla instytucji. Dlatego warto odwiedzić bank, póki jeszcze nie jest za późno, póki nie straciliśmy wiarygodności klienta.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu konsolidacyjnego?

Jeśli już zdecydowaliśmy się na konsolidację, powinniśmy dokładnie przeanalizować dostępne oferty na rynku - np. sprawdzając serwis oszczednoscionline.pl. W pierwszym rzędzie należy zwrócić uwagę na oprocentowanie oraz prowizję, ponieważ są dwa podstawowe czynniki decydujące o wysokości kosztów kredytu. Wiele rankingów internetowych porównuje oferty kredytów za pomocą RRSO, czyli rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania, dzięki której w łatwy sposób można sprawdzić, który z kredytów będzie dla nas najmniej kosztowny.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.