Wiadomości z Mysłowic

Kupujesz, sprzedajesz lub darujesz nieruchomość? Odwiedź notariusza!

  • Dodano: 2019-10-23 11:15

Do notariusza musimy udać się wtedy, gdy konieczne jest wykonanie czynności notarialnych. Wśród nich znajduje się również sporządzanie aktów notarialnych, które dotyczą między innymi nieruchomości.

Notariusz jest prawnikiem posiadającym odpowiednie uprawnienia do prowadzenia czynności notarialnych. Jego pomoc potrzebna jest wówczas, gdy koniczne jest wykonanie czynności posiadających skutki prawne, na przykład przez podpisanie aktów notarialnych. Aktami notarialnymi są dokumenty urzędowe, które stanowią potwierdzenie dokonanych czynności prawnych. Niedochowanie takiej formy umowy może powodować bezskuteczność danej czynności prawnej oraz jej nieważność.

Notariusz w Gliwicach - www.gajos-malachowski.pl

Transakcje nieruchomości – tylko u notariusza

Najczęściej kancelarię notarialną odwiedzamy wtedy, gdy konieczne jest przygotowanie aktów notarialnych związanych z nieruchomościami, na przykład mieszkaniami, domami jednorodzinnymi czy działkami – gruntami. Do notariusza powinniśmy udać się między innymi wtedy, gdy:

  • sprzedajemy nieruchomość

  • kupujemy nieruchomość

  • zamieniamy nieruchomość

  • darujemy nieruchomość

  • dzielimy spadek, który obejmuje nieruchomość

  • przenosimy prawo wieczystego użytkowania dotyczące nieruchomości

Jeżeli powyższe czynności nie zostaną przeprowadzone w formie aktu notarialnego, ale jako zwykła umowa, wówczas nie będą one posiadły skutków prawnych, na przykład nieruchomość nie przejdzie na własność drugiej strony. Podpisanie aktu notarialnego związanego z transakcjami nieruchomości jest związane z określonymi kosztami, które zależne są od tak zwanej taksy notarialnej. Taksa ta wymienia ceny usług notarialnych. W przypadku nieruchomości wysokość taksy związana jest z wartością transakcji nieruchomości.

Notariusz Gliwice – sprawdź adresy już teraz!

Gdy potrzebny jest dobry notariusz Gliwice to jedno z wielu miast, gdzie można skorzystać z jego pomocy. Po wpisaniu do wyszukiwarki internetowej słów „notariusz Gliwice” czy też „kancelaria notarialna Gliwice” można zapoznać się bliżej z dostępnymi adresami kancelarii notarialnych funkcjonujących w tej właśnie lokalizacji.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.