Wiadomości z Mysłowic

Lokaty - zysk dla przedsiębiorców

  • Dodano: 2015-12-18 12:30

Lokaty nie należą do narzędzi zapewniających szybki i relatywnie duży zarobek. Pamiętać trzeba, że większość opcji proponowanych przez komercyjne banki zwykle dotyczy oprocentowania nie przekraczającego trzech procent w skali roku. O wyższych stopach procentowych trudno jest zwykle nawet marzyć. Dlaczego więc przedsiębiorcy decydują się, mimo wszystko dość chętnie na ten sposób inwestowania swojego kapitału?

Pewność to podstawa!

Kluczowe znaczenie ma tutaj na pewno bezpieczeństwo związane z inwestowaniem w lokaty terminowe. Zasadniczo nie ma tutaj opcji odnotowania jakichkolwiek strat, co może zdarzyć się w perspektywie korzystania z bardziej dochodowych, ale ryzykownych metod obracania pieniędzmi. Ma to ogromne znaczenie dla małych i średnich firm, które nie mogą pozwolić sobie na brawurowe obracanie kapitałem.

Optymalny wybór

Warunki oferty na które trzeba zwrócić uwagę są prawie takie same dla przedsiębiorców jak i dla osób prywatnych. Różnice są niewielkie. Gdy mamy do czynienia z instrumentem finansowym jakim są lokaty, kwestią decydującą o opłacalności depozytu jest wspomniane już oprocentowanie. Zwykle najwyższe stawki stóp procentowych uzyskiwane są z lokat długoterminowych. Taka opcja bywa często dobrym rozwiązaniem dla klienta indywidualnego – przedsiębiorcy rzadko kiedy mogą pozwolić sobie na długotrwałe zamrażanie kapitału niezbędnego do płynnego zarządzania firmą i jej rozwoju. Właściciele firm jednakże znacznie częściej mogą spotkać się z ciekawymi promocjami proponowanymi przez banki. Z ich punktu widzenia przedsiębiorstwa są dużo atrakcyjniejszymi partnerami niż osoby prywatne. Nie tylko z powodu większej pewności terminowego dotrzymania umowy, ale także z racji większych sum jakie są w stanie deponować na lokatach. Problemem w ofertach tego typu może być to, że nastawione bywają na określone gałęzie przemysłu lub przedsiębiorców zaliczających się do pewnych, preferowanych przez politykę banku grup. Przykładowo może okazać się, że korzystnie oprocentowane lokaty dany bank przeznacza do użytku tylko dla mikroprzedsiębiorców. Pozostali szukać muszą wtedy innych opcji.

Lokata tylko w swoim banku?

Kolejnym ograniczeniem z jakim mogą spotkać się właściciele firm jest fakt, że spora liczba komercyjnych instytucji bankowych pozwala na założenie lokat jedynie w przypadku posiadania u nich konta firmowego. Może być to przyczyna ogromnego zawężenia się opcji wyboru jedynie do produktów proponowanych przez bank z którego usług korzysta przedsiębiorstwo.

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednej możliwości zarezerwowanej praktycznie tylko dla właścicieli firm. Chodzi o możliwość pertraktacji w sprawie warunków umowy. Jest to co prawda opcja zarezerwowana głównie dla poważnych klientów, operujących poważnymi sumami pieniędzy. Ale warto ustalić z bankiem ewentualną możliwość negocjowania indywidualnych warunków lokat. Taka opcja może bowiem okazać się zyskowna dla obu stron.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.