Wiadomości z Mysłowic

Mój pierwszy raz w Hiszpanii

  • Dodano: 2018-02-21 13:45

Hiszpania to jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie. Z roku na rok zwiększa się liczba studentów zainteresowanych podjęciem nauki na tutejszych uczelniach wyższych, osób zainteresowanych karierą w tutejszych firmach czy emerytów poszukujących swojej ostatniej przystani. Nie powinno to nikogo dziwić, kraj ten to słońce, wspaniały klimat, bajeczne plaże, liczne zabytki, bogata kultura, pyszne jedzenie i spokojny rytm życia.

Zaadoptowanie się w nowym miejscu, a już na obczyźnie, wymaga trochę czasu i naszej otwartości na inność. Jeśli marzysz o przeprowadzce do Hiszpanii warto, abyś poszerzył swoją wiedzę na temat tego kraju. O czym warto wiedzieć?

  • Najjaśniejszy punkt Europy

Być może określenie „najjaśniejszy punkt Europy” nie będzie tu najwłaściwsze, ale warto mieć świadomość, że to właśnie Hiszpania jest najbardziej słonecznym krajem Starego Kontynentu.

Pogoda jest tu… przewidywalna. Średnio przez około 8 godzin dziennie świeci słońce. Czasem może to być nużące lub męczące, ale Hiszpanie temu zaradzili i mają coś takiego jak sjesty.

  • Ci ludzie są naprawdę życzliwi

Bardzo często wyjeżdżając do innego kraju czy stykając się z obcą kulturą mamy problem związany z tym, w jaki sposób należy się przywitać. Nie chcemy nikogo urazić, wyjść na ignorantów lub w najgorszym przypadku, zachować się niegrzecznie.

Na szczęście Hiszpanie to naprawdę życzliwi ludzie. Najlepiej zaczekać, aż oni pierwsi podejmą próbę przywitania się, my w ten sposób będziemy stroną odpowiadającą temu gestowi.

Warto jednak mieć świadomość, że w sytuacjach prywatnych mieszkańcy tego kraju chętnie składają sobie pocałunku w policzki, a w tych bardziej oficjalnych ściskają rękę na przywitanie.

  • Najwięcej barów na 1 osobę na świecie!

Chcesz napić się lub coś przekąsić? Nie musisz się o nic martwić. Hiszpania zajmuje pierwsze miejsce na świecie pod względem ilości barów przypadających na 1 osobę. 1 bar przypada na 128 osób!

  • Duży kraj wielu dróg

Hiszpania jest jednym z największych krajów Unii Europejskiej. Jest to ogromny kraj licznych dróg godnych odkrycia. Jeśli zamierzasz go zwiedzić pamiętaj, że z pewnością przydadzą ci się prawo jazdy. Jako mieszkańcy UE możemy korzystać z własnego prawo jazdy przez 2 lata.  Po upływie tego czasu trzeba uzyskać hiszpańską licencję.

  • Warto poznać lokalny język

Znajomość miejscowego języka ułatwia aklimatyzację, ale i znacząco wpływa na jakość zawieranych znajomości.

Hiszpański jest drugim najpopularniejszym językiem świata, ale kraj ma ten do sobie, że niektóre z jego regionów mają silną tożsamość regionalną, stąd często spotkasz tu ludzi mówiących np. po baskijsku, galicyjsku czy katalońsku.

  • Uśmiech i miły ton głosu zjedna Hiszpan

Gracias to po hiszpańsku dziękuję. Oczywiście znajomość tego słowa i wielu innych lub języka hiszpańskie na pewno ułatwi ci życie, ale pamiętaj o tym, że Hiszpanie swoją życzliwość sygnalizują w tonie głosu i gestach. Stąd uśmiechaj się i w prostych rzeczach okazuj swoje pozytywne nastawienie do tych ludzi i tego kraju.

  • Mój hiszpański dom

Kryzys gospodarczy wpłynął na to, że wielu emigrantów ściąga do Hiszpanii ze względu na dość niskie koszty zakupu domu lub mieszkania. Hiszpania podchwyciła zainteresowanie obcokrajowców tutejszym rynkiem nieruchomości i wdrożyła szereg ułatwień, dzięki którym w dość prosty sposób będziesz mógł kupić tu swój hiszpański dom!

  • Sierpień. Wolne?

Już na wstępie wspomnieliśmy o tym, że Hiszpania to najbardziej słoneczne miejsce na mapie Europy. W sierpniu praktycznie wszystko jest tutaj zamknięte. Najlepiej jeśli w tym czasie po prostu zaplanujesz sobie wolne.

  • Otwórz lokalne konto bankowe

Jeśli zamierzasz tu zamieszkać, nawet czasowo, otwórz lokalne konto bankowe. W ten sposób zaoszczędzisz pieniądze, które w innym przypadku pójdą na transakcje międzynarodowe.

Marzysz o domu, pracy lub nauce w Hiszpanii? Wszystko przed Tobą. Najważniejsze to mieć świadomość, że znajomość języka hiszpańskiego ułatwi ci drogę przy załatwianiu wielu formalności. W trudnych sytuacjach zgłoś się o pomoc i wsparcie do profesjonalnego tłumacza. Ten przełoży ci wszystkie potrzebne dokumenty i informacje z języka hiszpańskiego na polski.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.