Wiadomości z Mysłowic

NDVI - jaką rolę odgrywa w prowadzeniu gospodarstwa?

  • Dodano: 2020-01-22 15:00

Nowoczesne rolnictwo korzysta pełnymi garściami z dobrodziejstw techniki. Dzięki temu właściciele gospodarstw mają do dyspozycji dane, o których ich przodkom nawet się nie śniło. Co obecnie może poprawić wielkość naszych plonów?

Na czym polega nowoczesne rolnictwo?

Nowoczesne technologie pomagają nam w wielu dziedzinach życia. Dorobek ludzkości może też być wykorzystywany w rolnictwie, czyli sektorze znanym człowiekowi niemalże od początków jego istnienia. Nowoczesne rolnictwo jest nie tylko szybkie, ale i efektowne. Zaawansowane technologicznie maszyny pozwalają wykonać prace, które dawniej wykonywano tygodniami lub angażowano w nie wiele osób. Dawniej nowoczesne rolnictwo precyzyjne wykorzystywano wyłącznie przy wielkopowierzchniowych gospodarstw. Dziś technologie te nie są tak kosztowne i z powodzeniem mogą stosowane na znacznie mniejszych obszarach. Dlatego w Polsce nie brakuje firm, które proponują obsługę tego typu rozwiązań.

NDVI – co to takiego?

W ramach rolnictwa precyzyjnego stosuje się liczne narzędzia, mające na celu zwiększenie wiedzy dotyczącej charakterystyki gleby oraz upraw. W tym celu stosuje się specjalistyczne drony, które wykonują pomiary. Dzięki temu powstał NDVI, czyli znormalizowany różnicowy wskaźnik wegetacji. Pozwala on określić stan rozwojowy i kondycję uprawianej roślinności. Więcej o NDVI przeczytasz tutaj https://rolnictwoprecyzyjne.eu/. Wskaźnik ten wykorzystuje się w pomiarach teledetekcyjnych. Bazuje on na kontraście między największym odbiciem w paśmie bliskiej podczerwieni a absorpcją w paśmie czerwonym. Podczerwień ta odbija się od części zielonych roślin. Dlatego właśnie NDVI pozwala ocenić ilość biomasy oraz kondycję roślin. Bez problemu zlokalizujemy też miejsca o nadmiernej wilgotności lub wysuszeniu. Takie dane są niezwykle cenne dla rolnika. Dzięki nim może bowiem lepiej reagować na zmiany i mądrzej dozować nawozy. NDVI nie jest skomplikowanym narzędziem. Wszelkie dane na temat uprawy są bowiem widoczne na czytelnych mapach. Nie bez powodu wskaźnik ten określa się mianem opiekuna roślin.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.