Wiadomości z Mysłowic

Ochrona danych osobowych - jak wdrożyć odpowiednie rozwiązania w przedsiębiorstwie?

  • Dodano: 2020-06-02 15:15

Ochrona danych osobowych to bardzo ważna kwestia w dzisiejszym świecie. W sieci zostawiamy bowiem wiele informacji o sobie. Podobnie jest w przypadku podpisywania umów z rozmaitymi firmami. W jaki więc sposób należy chronić dane konsumentów?

 

RODO – co tak naprawdę się zmieniło?

RODO działa w krajach Unii Europejskiej od dwóch lat. To pierwszy taki dokument, który tak precyzyjnie podchodzi do zagadnień związanych z ochroną danych osobowych. Dzięki temu zyskaliśmy większą kontrolę nad tym, w jaki sposób są gromadzone, przetwarzane i przechowywane nasze dane w związku ze świadczonymi usługami. Za nieprzestrzeganie zasad zawartych w tym rozporządzeniu przewidziano surowe kary. Do odpowiedzialności pociągany jest prezes firmy. Kara może osiągnąć wysokość nawet 20 milionów euro lub równowartości nawet 4% rocznego obrotu. Nic więc dziwnego, że wszelkie firmy i instytucje od razu zaczęły dostosowywać się do nowego porządku prawnego. Na początku wiele przepisów tego rozporządzenia nie było dobrze interpretowane. Dlatego dochodziło do dziwnych sytuacji. Dla przykładu, pacjenci w przychodni byli wywoływani do lekarza jako ciąg cyfr. W szkołach zaś nauczyciele mieli wątpliwości, czy mogą wywiesić prace dzieci na szkolnym korytarzu. Dziś na szczęście takie przypadki należą do przeszłości. W kraju nie brakuje kancelarii, dla których RODO nie kryje żadnych tajemnic.

Ochrona danych osobowych – jak dostosować firmę do wymagań prawnych?

Prowadząc działalność gospodarczą dobrze jest mieć kogoś, kto nie ma problemów w poruszaniu się po zawiłym świecie ustaw i rozporządzeń. W dzisiejszych czasach nikogo nie dziwi fakt, że wiele przedsiębiorstw zdecydowało się na współpracę biznesową z kancelarią prawną. Taki ruch przynosi bowiem każdej ze stron wiele korzyści. Właściciel firmy nie jest przecież w stanie być specjalistą w każdej dziedzinie. Dlatego warto powierzyć kwestie prawne komuś, kto będzie wiedział, co zrobić, by firma mogła się dalej rozwijać. Kancelarie oferują pomoc w ochronie danych osobowych. Więcej informacji znajdziesz np. tutaj http://www.kancelaria-ciesielski.pl/rodo-2018/. Jednym z elementów współpracy jest przeprowadzenie audytu, który wskaże mocne i słabe strony przedsiębiorstwa. Dzięki niemu będziemy wiedzieć, które elementy działalności wymagają dostosowania do obowiązujących norm prawnych. Drugim krokiem jest szkolenie pracowników z zakresu ochrony danych osobowych. Kancelarie zajmują się zarówno częścią teoretyczną, jak i praktyczną. W ten sposób pracownicy nabędą umiejętności, które przydadzą się im w codziennej pracy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.