Wiadomości z Mysłowic

Odnowienie uprawnień spawacza – kiedy jest konieczne i jak się odbywa?

  • Dodano: 2023-08-11 11:45

Proces odnowienia licencji spawacza jest niezbędny do przejścia, aby zachować uzyskane wcześniej uprawnienia spawalnicze. Kiedy konieczne jest odnowienie takich uprawnień? W jaki sposób odbywa się ta procedura?

Kiedy odnawia się uprawnienia spawalnicze?

Licencje spawacza mają zwykle datę ważności, która wskazuje, kiedy należy je odnowić. Trzeba wobec tego znać datę wygaśnięcia, aby mieć pewność, że licencja pozostanie ważna i aktualna.

Warto wskazać, że odnowienie uprawnień spawacza - https://www.oss-welder.pl/odnawianie-uprawnien/ będzie konieczne w przypadku większości typu uprawnień po okresie 3 lat, natomiast wtedy, gdy chodzi o określone rodzaje spawania, na przykład spawanie aluminium, będzie to okres 2 lat.

Warto wskazać, że istnieje wyznaczony okres, podczas którego można ubiegać się o odnowienie licencji spawacza. W takim przypadku konieczne jest skontaktowanie się z jednostką certyfikującą odpowiedzialną za wydanie licencji w celu ustalenia konkretnego harmonogramu odnowienia i wymagań.

Jak odbywa się odnowienie uprawnień spawacza?

Proces odnowienia zwykle obejmuje złożenie wniosku o odnowienie do odpowiedniej jednostki certyfikującej. 

Wniosek będzie wymagać podania danych osobowych, dowodu ukończenia szkolenia oraz wszelkiej odpowiedniej dokumentacji związanej z doświadczeniem zawodowym lub rozwojem zawodowym od ostatniego odnowienia.

Z odnowieniem licencji spawacza wiąże się opłata. Wysokość opłaty może się różnić w zależności od jednostki certyfikującej i rodzaju uprawnień. Zazwyczaj jest to wydatek od 350 do ponad 1000 złotych, dlatego należy zwrócić uwagę na wymaganą opłatę i zadbać o terminową płatność, aby uniknąć wygaśnięcia ważności licencji.

Jak obywa się proces odnowienia uprawnień spawacza?

Aby odnowić licencję spawacza, może być konieczne zaprezentowanie pokazanych umiejętności, a także potwierdzenie zgodności z określonymi wymaganiami, takimi jak przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa, znajomość przepisów spawalniczych.

Co wtedy, gdy nie odnowi się uprawnień spawalniczych?

Jeżeli odnowienie uprawnień spawacza nie zostanie przeprowadzone w wymaganym czasie, w takiej sytuacji istnieje ryzyko, że nie będzie można kontynuować swojej pracy jako spawacz. Jest to zatem duże ryzyko dla osób, które zajmują się tym zawodowo i w związku z tym muszą mieć stale ważne uprawnienia.

Warto wiec pamiętać o tym, że odnowienie uprawnień spawacza jest kluczowe do tego, aby pracować na stanowisku spawacza. Aby przeprowadzić tę procedurę, konieczne jest udanie się do odpowiedniej jednostki certyfikującej albo też skorzystanie z pomocy ośrodków szkoleniowych, które pomogą w przedłużeniu posiadanych uprawnień.

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.