Wiadomości z Mysłowic

Odszkodowanie dla pasażera - kiedy?

  • Dodano: 2017-11-15 10:30

W większości przypadków wydaje się nam, że pasażerowie pojazdu uczestniczącego w zdarzeniu drogowym mogą ubiegać się o stosowne odszkodowanie i zadośćuczynienie tylko wtedy, gdy sprawcą jest drugi z kierujących. Jest to błędne myślenie, które powoduje, że często pasażerowie nie próbują nawet dochodzić jakiegokolwiek odszkodowania, które jest im należne. Od kogo, z czego i kiedy można dochodzić odszkodowania i zadośćuczynienia będąc pasażerem pojazdu uczestniczącego w zdarzeniu drogowym?

Już w tym momencie warto podkreślić, że niezależnie, w którym pojeździe się znajdujemy jako pasażer, zawsze mamy możliwość domagania się wypłaty odszkodowania i zadośćuczynienia od sprawcy zdarzenia (w praktyce najczęściej od ubezpieczyciela sprawcy). Jednocześnie, jeżeli właściciel samochodu, w którym jechaliśmy miał wykupione ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, to najczęściej jako pasażerowie też jesteśmy nim objęci.

Odszkodowanie z OC

Pasażerowie samochodu kierowanego przez sprawcę często nie chcą występować na drogę sądową przeciwko kierowcy, gdyż najczęściej jest to ich znajomy lub krewny. Nie jest to do końca słuszne myślenie, gdyż jeżeli posiada on polisę OC, to wszelkie koszty przejmie za niego ubezpieczyciel. Warto jednak pamiętać o tym, że odszkodowanie dla pasażera zostanie wypłacone tylko wtedy, gdy nie przyczynił się on w żaden sposób do wypadku. Jednocześnie również przyczynienie się do rozmiarów szkody przez pasażera może skutkować znacznym pomniejszeniem należnego odszkodowania – np. w sytuacji, gdy nie mieliśmy zapiętych pasów bezpieczeństwa.

Właściciel samochodu jako pasażer?

Również sporną kwestią jest fakt, że nawet będąc właścicielem danego pojazdu, a poruszając się w nim jedynie jako pasażer, dalej mamy możliwość dochodzenia odszkodowania z polisy OC, dodaje ekspert z portalu odszkodowaniepowypadkowe.pl.

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków

O ile ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów jest ubezpieczeniem obowiązkowym i każdy powinien mieć je wykupione, tak ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Co prawda ubezpieczyciele starając się przyciągnąć do siebie kierowców najczęściej oferują je gratis do polisy OC, to jednak zdarzają się przypadki, gdy można je wykupić osobno. Odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia NNW przysługuje nam również niezależnie od tego, w którym pojeździe się znajdowaliśmy podczas zdarzenia drogowego.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.