Wiadomości z Mysłowic

Parapodium - skuteczna rehabilitacja paraliżu

  • Dodano: 2018-02-08 15:30, aktualizacja: 2018-02-12 12:37

Paraliż kończyn dolnych, czyli paraplegia, to jedna z najbardziej dolegliwych chorób. Tym bardziej, gdy dotyka ona osób młodych. Na szczęście współczesna medycyna oferuje szeroki dostęp do rehabilitacji.
 

Paraplegia
Paraplegia to inaczej porażenie (paraliż) poprzeczne. Jest to stan charakteryzujący się całkowitą niemożnością wykonywania ruchu, na skutek braku dopływu bodźców nerwowych do mięśni. Paraplegia najczęściej dotyka kończyn dolnych. Paraliż powodowany jest przez pourazowe bądź poinfekcyjne uszkodzenie nerwów.

Straszne dla młodych
W mediach każdego dnia pojawiają się informacje o kolejnym wypadku samochodowym. Ktoś wymusił pierwszeństwo, przejechał na czerwonym świetle czy potrącił pieszego na pasach. To tylko najpopularniejsze wykroczenia drogowe, które często kończą się poważnymi urazami dla poszkodowanych. Jednym z nim jest właśnie paraliż.
Dla młodej osoby to prawie jak wyrok. Wyobrażasz sobie, że dziś jesteś sprawny, biegasz, skaczesz i pływasz, a następnego dnia nie możesz samemu wstać z łóżka i zawiązać sznurowadeł? A dorzuć do tego fakt, że masz 20 lat i całe życie miało stać przed tobą otworem. Tymczasem zamiast iść na studia czy do pracy, stajesz się zakładnikiem własnego łóżka i niewolnikiem rodziny. Bez pomocy innych nie możesz nic zrobić...
 

Parapodium – szansa na rehabilitację
Na szczęście nowoczesna medycyna znajduje odpowiedzi na coraz więcej chorób i urazów. Jednym z nich jest parapodium, czyli urządzenie, które umożliwia samodzielne, bezpieczne i wygodne stanie bez użycia rąk. Wspiera proces rehabilitacji poprzez pionizację oraz samodzielną lokomocję pacjenta bez pomocy osób trzecich.

Dzięki parapodium sparaliżowany pacjent może poczuć namiastkę normalnego życia. Nie potrzebuje pomocy rodziny czy opiekuna, by samemu wstać i skorzystać z toalety. Również zrobienie posiłku przestaje być wyzwaniem. Parapodium pozwala odzyskać część życia towarzyskiego. Już nie musimy prosić ojca, by towarzyszył nam w drodze na piwo ze znajomymi.  Parapodium pozwala sparaliżowanemu na samodzielne chodzenie.
 

Wyposażenie
Jakie cechy posiada parapodium? Przede wszystkim zapewnia dobrą stabilizację boczną i przednią tułowia, dzięki czemu można utrzymać pozycję pionową bez użycia rąk. Parapodium wspomaga proces rehabilitacji osób z paraliżem kończyn dolnych i umożliwia im poruszanie się. Większość tego typu urządzeń posiada regulację, dzięki której można je dopasować do własnych potrzeb. To odpowiedź współczesnej medycyny na problemy osób sparaliżowanych i szansa na powrót do pełnej sprawności ruchowej.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.