Wiadomości z Mysłowic

Planujesz wymianę opon i nie wiesz jakie kupić ?

  • Dodano: 2017-08-29 12:15

Jest jedynym elementem, który łączy samochód z nawierzchnią. Opona, ten element zawieszenia pojazdu już od czasów Forda towarzyszy kierowcom, wpływając na ich komfort jazdy oraz bezpieczeństwo. Przez lata inżynierowie zmienili jej wygląd oraz parametry, by dostosować ją do każdych warunków. Obecnie na świecie jest wielu producentów opon nie tylko samochodowych, ale również do motocykli, pojazdów specjalnych. Produkowane są opony różniące się nie tylko rozmiarem, ale również ceną oraz właściwościami. Czy tak naprawdę każdy właściciel wie jak dobrać odpowiednią oponę. Czy zbyt często nie zastanawiamy się nad oszczędnościami, kosztem jakości? A może cena nie ma żadnego znaczenia jeśli chodzi o jakość?

Budżetowa czy Premium?

Opony samochodowe mają swoją cenę. Trzeba przyznać, że kupując opony nietypowe, czy też do samochodów ciężarowych za ich komplet trzeba zapłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Nawet licząc średni koszt opon do samochodów osobowych, trzeba się liczyć z wydatkiem około 1000 złotych, nawet kupując w sklepach internetowych takich jak opony-guru.pl. Nie jest to wydatek mały, wielu się właścicieli samochodów zastanawia się więc nad zakupem tańszych opon zwanych budżetowymi. Czy taki zakup oprócz faktu, że kupuje się opony nie koniecznie pochodzące z największych i najbardziej uznanych producentów, będzie miał jakieś przełożenie na późniejszą eksploatację samochodu, na bezpieczeństwo i komfort jazdy? W wielu renomowanych laboratoriach, inżynierowie, kierowcy zajmują się sprawdzaniem dostarczonych opon, by wykazać jakie ma opory toczenia, jaka jest głośna, jak długą posiada drogę hamowania i wiele innych czynników, którymi się opona musi charakteryzować. Te badania są później weryfikowane przez testy przeprowadzone w warunkach drogowych. Osiągnięte wyniki pozwalają stwierdzić, że opony droższe biją na głowę opony z segmentu budżetowego. Wyniki wynikami, a jak się to przekłada na relację kosztów zakupu do zysków jakie ponosi kierowca? Koszt nowej opony premium do samochodu osobowego jest często wyższy od taniego odpowiednika o około 100%. trzeba jednak pamiętać, że trwałość opon z wyższej półki jest o wiele większa. Szacuje się, że średni przebieg tanich opon to około 20 tysięcy km, przy jednoczesnym średnim przebiegu opon premium określanych na 35-45 tysięcy kilometrów. Jak widać koszty jakie ponosi kupujący są rekompensowane przez dłuższy przebieg. Jednak nie każdy pokonuje wiele kilometrów w ciągu roku, by koszt zakupu się zwrócił. Patrząc od strony ekonomicznej to trzeba również przyznać, że jazda na oponach z wyższej półki przekładają się na oszczędności paliwa. Jak pokazują badania pokonując 100km na oponach premium można zaoszczędzić około litra paliwa. Oczywiście wszystko zależy od stylu jazdy, ale jest to gra warta świeczki.

Bezpieczeństwo jest ważniejsze.

Ekonomia ekonomią, ale ważne są również inne właściwości, którymi powinna się charakteryzować opona w samochodzie czy też motocyklowa, a które powodują, że poziom bezpieczeństwa jest odpowiedni. Na pierwszy ogień można rzucić drogę hamowania. Tu nie ma chyba zaskoczenia, że samochód wyposażony w opony z niższej półki ma drogę hamowania nawet o 150% większą niż w przypadku tego samego samochodu wyposażonego w opony premium. Co jest ważne im trudniejsze warunki do jazdy, tym opony droższe mają większa przewagę nad oponami tanimi. Kolejna sprawa jest związana z przyczepnością opon. Używana mieszanka oraz odpowiedni rozkład lameli sprawia, że opona się „trzyma” drogi i nawet przy wyższych prędkościach nie wypadnie z jezdni. Niestety podczas testów wykazano ponownie wielką przewagę opon premium nad tanimi oponami. Co więcej, niektóre tanie opony nawet nie zbliżyły się do wyników opon premium. Oczywiście można się spotkać z głosami, że nie jeżdżą szybko samochodami i ich trasy to głównie obejmują szosy miejskie. Nie można jednak zapominać, że również w ruchu miejskim będzie potrzebna wysoki poziom przyczepności opony, gdzie od tego czynnika może zależeć ludzkie życie lub zdrowie.

Jakość ma cenę.

Rozwój ma swoją cenę. Ta prawda obowiązuje nie tylko w motoryzacji, ale również w innych dziedzinach naszego życia. Prawdą jest to, że rzeczy nowsze, lepsze niestety są również droższe. Powód jest bardzo prosty – w cenie produktu końcowego oprócz zysków producenta czy kosztów marketingu, zawiera również, a może przede wszystkim koszty badań przeprowadzanych przez inżynierów firm produkujących opony. Z drugiej strony nie ma się co dziwić postępowanie osób kupujących tańsze opony, gdyż ich koszt nie nadwyręży ich pewnie dość ograniczonego budżetu. Tanie opony są zazwyczaj montowane w samochodach, które poruszają się głównie po ulicach miast i tak naprawdę przebieg ich jest niewielki. Z drugiej jednak strony czy bezpieczeństwo ma swoją cenę?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.