Wiadomości z Mysłowic

Regeneracja nastolatka - 5 sposobów

  • Dodano: 2022-01-17 13:00, aktualizacja: 2022-01-25 07:46

Okres nastoletni to trudny czas dla organizmu. Wahania hormonalne, zmiany nastrojów, zmęczenia spowodowane koniecznością pogodzenia szkoły, prac domowych, hobby i spotkań z kolegami. To właśnie w tym czasie człowiek kształtuje się, rozwija i odkrywa swoje ja. Otoczenie powinno wspierać młodych ludzi i dbać o ich dobre samopoczucie, zdrowe nawyki i zachowanie równowagi każdego dnia. Ważną rolę w życiu nastolatka odgrywa regeneracja, która znacznie ułatwia funkcjonowanie i radzenie sobie z wszelkimi trudnościami. Oto kilka sposobów na prawidłową regenerację dorastającego organizmu.

1. Oddzielenie pracy i wypoczynku

Każdy nastolatek potrzebuje swojej przestrzeni, miejsca tylko dla siebie, którego nie musi z nikim dzielić. Młode osoby stają się bardzo indywidualne i potrzebują więcej czasu na prywatność. Powinny mieć zatem zapewniony własny pokój, urządzony zgodnie z ich potrzebami. Istotnym aspektem jest wydzielenie przestrzeni na naukę i na odpoczynek, by te dwa elementy nie łączyły się ze sobą. Można to zrobić poprzez podzielenie pokoju na strefę do pracy, z biurkiem i regałami na książki oraz strefę relaksu, z wygodnym łóżkiem, przytulnym oświetleniem i dekoracjami. W ten sposób tworzymy miejsce na regenerację po nauce, umożliwiamy młodemu człowiekowi odpoczynek i oddzielenie obowiązków od przyjemności.

2. Aktywność fizyczna

Nastolatek na co dzień uczęszcza do szkoły i większość dnia spędza w niewygodnej, szkolnej ławce, dlatego warto zachęcić go do aktywności fizycznej. U młodych ludzi ciało wciąż się rozwija. Regularne treningi, uczęszczanie na sportowe zajęcia czy po prostu podejmowanie aktywności z przyjaciółmi, pozytywnie wpływa na ciało i umysł. Wysiłek fizyczny dodaje energii, poprawia samopoczucie i wyrabia zdrowe nawyki. Im więcej się ruszamy, tym bardziej zaczyna nam się to podobać. Codzienna dawka aktywności fizycznej wspiera regenerację młodego organizmu, ułatwia koncentrację i dotlenia mózg, stymulując jego pracę. Pamiętajmy, że ruch to zdrowie, nie tylko dla nastolatków.

3. Zdrowe odżywianie

Dobrze wiemy, że młodzi ludzie bardzo lubią słodycze, fast foody i wysokoprzetworzone produkty. Niestety, niezdrowa dieta ma negatywny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Obniża poziom energii, pogarsza samopoczucie, zmniejsza wydajność i poziom koncentracji, dlatego tak ważne jest, by zapewnić młodej osobie dobrze zbilansowaną dietę i nauczyć ją, po jakie produkty warto sięgać, a czego unikać. Nastoletni organizm potrzebuje pełnowartościowych posiłków, żeby móc prawidłowo się rozwijać i regenerować każdego dnia.

4. Pozytywne myślenie

Młodzi ludzie mają tendencje do zaniżania swojej samooceny, porównywania się z rówieśnikami oraz popadania w kompleksy. Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak fizyczne, dlatego dorośli powinni stale rozmawiać z nastolatkami i na bieżąco monitorować ich samopoczucie, wyłapując niepokojące zmiany. Wspólne spędzanie czasu powinno stać się rodzinnym rytuałem, który pozwoli na budowanie relacji oraz zapewnienia wszystkim odpoczynku będącego oderwaniem od codziennych obowiązków i zmartwień. Dbajmy o to, aby dziecko zawsze czuło się kochane, wartościowe i rozumiane, aby wiedziało, że może przyjść do rodziców z każdym problemem i zostanie wysłuchane.

5. Dobry sen

Kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na regenerację jest sen. Młody organizm potrzebuje odpowiedniej ilości snu, a także wysokiej jakości wypoczynku, by budził się wyspany i pełen energii. Komfort snu znacznie poprawią materace dla nastolatka w Mysłowicach. Asortyment odpowiada na wszelkie potrzeby i wymagania młodego człowieka oraz zapewnia mu najlepszą regenerację po dniu pełnym wyzwań. Dobrym wyborem będą materace piankowe 160x200. W poszukiwaniu idealnego materaca dla nastolatka, warto odwiedzić stronę abcsnu.pl, aby poznać różne rozwiązania zapewniające młodemu człowiekowi regenerujący sen.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Komentarze (1)    dodaj »

  • Urszula

    bardzo dobry materac dla nastolatka to Hilding rock&roll, moja córka ma i sobie chwali

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.