Wiadomości z Mysłowic

Regeneracja turbosprężarki

  • Dodano: 2015-05-26 12:30

Budowa turbosprężarki

Turbosprężarka zbudowana jest głównie z łożysk ślizgowych- olejowych. Warto wiedzieć, iż w przypadku tego typu urządzenia niemożliwe było zastosowanie zwyczajnych łożysk tocznych. Do pracy turbosprężarki niezbędny jest olej, ponieważ to właśnie dzięki niemu następuje chłodzenie rozgrzanych elementów, a także łożyska posiadają odpowiedni poślizg. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jednak to urządzenie wiruje z bardzo dużą prędkością. Szacuje się, iż może osiągnąć nawet od 80 000 do 200 000 obrotów na minutę, w zależności od badanego modelu. Ponadto tego typu urządzenie posiada również automatyczny zawór, którego zadaniem jest oczyszczenie turbiny z części spalin. 


Zasada działania turbosprężarki

Turbosprężarka jest urządzeniem, które posiada napęd turbinowy. Jej działanie polega na wykorzystywaniu energii spalin, które opuszczają silnik. Znajduje się na kolektorze dolotowym, który prowadzi do silnika i tym samym przyczynia się do zwiększenia sprawności napełniania wspomnianego urządzenia. Sprawność zostaje osiągnięta ponad poziom, który jest osiągalny dla silników wolnossących. Turbina oraz sprężarka instalowane są na wspólnym wale. Głównym zadaniem turbosprężarki jest wzrost ciśnienia powietrza, które znajduje się w kolektorze dolotowym. Warto dodać, iż jednocześnie zostaje zwiększona ilość powietrza, które wpływa do komory spalania. Jednak turbosprężarka jest uruchamiana dopiero wówczas, gdy silnik osiągnie odpowiednią prędkość obrotową. 


Regeneracja turbosprężarki

Pomimo, iż turbosprężarka jest urządzeniem, które pracuje z ogromną precyzją, charakteryzuje się bardzo prostą budową, a także zasadą działania. Warto wiedzieć, iż jeżeli odpowiednio zadbamy o ten element, może nam służyć przez wiele lat. Jednak w przypadku jego awarii, często da się go jeszcze naprawić. Regeneracja turbin wykonywana jest w kilku etapach. Możemy wyróżnić między innymi: dokładne oczyszczenie wszystkich elementów oraz ich wymianę, a także wyważenie wałka, wraz z kołem na specjalistycznej wyważarce. Ponadto przeprowadza się również doważanie wirujących elementów oraz ustawianie zmiennej geometrii naszego urządzenia i końcową konserwację.


Warto wiedzieć, iż w przypadku awarii turbosprężarki, często istnieje możliwość jej naprawy. Jednak należy pamiętać, aby przeprowadzić naprawę w profesjonalnym serwisie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.