Wiadomości z Mysłowic

Sukcesja w firmie, czyli co warto wiedzieć o przekazaniu władzy w przedsiębiorstwie?

  • Dodano: 2019-12-16 12:45

W życiu każdego przedsiębiorcy przychodzi moment, w którym musi zdecydować o przyszłości swojej i firmy, którą prowadził przez wiele lat. Co może wówczas zrobić? Poniżej przedstawimy, jak może przebiegać sukcesja w firmie.

Sukcesja w firmie – jak może wyglądać?

Przekazanie władz w firmie to jeden z kluczowych momentów w historii firmy. Od tego, w jaki sposób to nastąpi zależy tak naprawdę jej przyszłość. Dlatego sukcesja w firmie powinna być odpowiednio przygotowana. Warto więc wcześniej pomyśleć nad tym, w jaki sposób ma ona nastąpić. Całkowita sprzedaż firmy nie jest najlepszym rozwiązaniem. Może bowiem to wpłynąć negatywnie na dalszy rozwój przedsiębiorstwa. Lepiej jest rozważyć ciekawsze rozwiązania, które przełożą się jeszcze lepszą pozycję firmy. Do takich możemy zaliczyć wejście na giełdę. Właściciel ma wówczas do wyboru jedną z kilku opcji dotyczących tego, jak będzie wyglądać przyszłe zarządzanie firmą. Wejście na giełdę nie oznacza też całkowitej utraty kontroli nad decyzjami podejmowanymi w przedsiębiorstwie. Jednak znacznie powszechniejszym rozwiązaniem jest sukcesja rodzinna.

Sukcesja firmie – czy warto sięgnąć po pomoc z zewnątrz?

W krajach Europy Zachodniej przejmowanie firmy po rodzicach stało się już tradycją. Rodzinna sukcesja w firmie to szansa dla przedsiębiorstwa na dalszy rozwój. Musi ona być jednak dobrze przygotowana. Wówczas nowy właściciel nie będzie zmuszony podejmować pochopnie ważnych decyzji. Sukcesja w firmie to długi proces, dlatego warto sięgnąć po pomoc z zewnątrz. Więcej dowiesz się np. pod tym linkiem https://kancelariacw.pl/. Specjaliści od sukcesji obiektywnym okiem przeanalizują sytuację firmy i wskażą najbardziej palące problemy. Kiedy uda się je wyeliminować, przystąpią do planowania sukcesji i jej systematycznego wdrażania. W tym czasie istotny jest monitoring sytuacji, który pozwoli na bieżąco reagować na pojawiające się kłopoty. Tak przeprowadzona sukcesja w firmie będzie doskonałym otwarciem nowego rozdziału w życiu rodziny i historii przedsiębiorstwa. Pamiętajmy więc o tym, gdy to nam przyjdzie zastanawiać się nad dalszymi losami firmy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.