Wiadomości z Mysłowic

Typy kosiarek ogrodowych.

  • Dodano: 2017-02-16 14:30

Kosiarka jest nieodłącznym elementem wyposażenia każdego ogrodu. To dzięki niej jesteśmy bowiem w stanie w odpowiedni sposób uregulować długość trawnika i innych obszarów zielonych. Powinna więc wyróżniać się możliwościami dostosowanymi do naszych potrzeb.

Urządzenia tego typu występują jednak w wielu odmianach, dlatego często trudno jednoznacznie stwierdzić, która z nich okaże się najodpowiedniejsza do naszego ogrodu. Żeby ułatwić Wam wybór, postanowiliśmy pokrótce opisać każdy typ tych urządzeń.

Kosiarki elektryczne

Są bardzo popularne przede wszystkim ze względu na fakt, iż są ciche, a także nie generują żadnych szkodliwych dla środowiska spalin. Podkreślić należy to, że występują one w modelach bębnowych oraz z nożem rotacyjnym.

Kolejną cechą tego typu kosiarek jest nieco ograniczona moc w porównaniu z najsilniejszymi modelami spalinowymi. Zwykle osiąga ona wartości maksymalne oscylujące wokół 1500 – 2000 W. Okażą się więc idealne na niewielkich i średnich trawnikach, na których nie znajduje się specjalnie wysoka trawa. Kosiarka elektryczna ograniczona jest również poprzez kabel zasilający. Jego długość powinna być dostosowana do rozmiarów naszego trawnika, w przeciwnym razie konieczne okaże się użycie przedłużaczy.

Pewnym rozwiązaniem może być również zakup elektrycznej kosiarki akumulatorowej, jednak urządzenia tego typu wyróżniają się jeszcze bardziej ograniczoną mocą.

Kosiarki spalinowe

W tym przypadku mowa jest o dużo wydajniejszych urządzeniach. Dysponują one bowiem silnikami, których moc zazwyczaj znacząco przekracza wartość 3000 W (może być ona nawet dwa razy większa), co sprawia, że posłużą nam one podczas koszenia naprawdę sporych i „zapuszczonych” trawników.

Kosiarka spalinowa występuje w odmianach z napędem lub bez. Te pierwsze są wygodne ze względu na fakt, iż nie trzeba ich pchać – nasz udział ograniczy się wyłącznie do sterowania ich pracą. Są one jednak ciężkie, dlatego użycie takiej kosiarki w miejscach, gdzie trzeba sporo manewrować może okazać się kłopotliwe.

Omawiane urządzenia zwykle są bardzo wytrzymałe, dlatego przetrzymają próbę czasu. Ponadto nie są ograniczane żadnym kablem, co również ma ogromne znaczenie. Do wad kosiarek spalinowych należy natomiast zaliczyć wyższą cenę oraz emisję szkodliwych dla środowiska spalin.

Kosiarka wózkowa

Jest to rodzaj urządzenia spalinowego, który, jak sama nazwa wskazuje, przypomina wózek. Zazwyczaj kosiarka ta wyposażona jest w bardzo wytrzymałe koła oraz napęd, dzięki któremu praca na sporych obszarach jest bardzo wygodna.

Podczas wyboru tego urządzenia, zwróćmy uwagę przede wszystkim na to, z czego została przygotowana jego obudowa. Musi być wytrzymała, dlatego zdecydowanie się na modele z tworzyw sztucznych nie zawsze okaże się dobrym pomysłem. Dużo odporniejsza będzie obudowa metalowa, która jednak koniecznie musi zostać odpowiednio zabezpieczona przed wystąpieniem korozji.

Kosiarki mechaniczne – pchane

Zdecydowanie najtańszy typ omawianych urządzeń. Nie posiadają silnika, dlatego zdać musimy się na siłę naszych mięśni. Pamiętajmy o tym, że proces koszenia zależy w dużej mierze od nas – to my bowiem wprawiamy w ruch element tnący. Odbywa się to więc najczęściej poprzez gwałtowne wyprostowanie rąk.

Tego typu kosiarki bardzo dobrze sprawdza się w przypadku niewielkich trawników. Koszenie nimi sporych obszarów może okazać się bowiem bardzo męczące. Ze względu na fakt, że nie szarpią one źdźbeł trawy, efekty koszenia są bardzo atrakcyjne – sama trawa staje się dzięki temu również odporniejsza na wszelkiego rodzaju szkodliwe czynniki (na przykład choroby).

Odpowiedź na pytanie, jaka kosiarka ogrodowa okaże się odpowiednia, nie jest jednak zależna wyłącznie od typu urządzenia. Znaczenie mają bowiem również ich parametry użytkowe. Zwrócić uwagę musi więc także na szerokość roboczą (im większa, tym większy obszar możemy skosić za jednym razem), fakt posiadania kosza na skoszoną trawę (ważna jest też jego pojemność), sposób regulacji wysokości koszenia oraz różne dodatki, takie jak chociażby funkcja mulczowania.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.