Wiadomości z Mysłowic

Ubezpieczenie zabytkowych samochodów? W Polsce to problem!

  • Dodano: 2016-05-17 08:00, aktualizacja: 2016-05-19 11:22
Posiadacze zabytkowych samochodów w Polsce zmagają się z wieloma problemami. Najgorszym z nich jest trudność w znalezieniu ubezpieczyciela, który zgodziłby się na sprzedanie polisy OC. 
 
 
 
Problemy tylko w Polsce
 
Co ciekawe, problemy z ubezpieczeniem OC dla samochodów zabytkowych pojawiają się tylko w Polsce. W Anglii, gdzie classic cars można spotkać w każdym miasteczku, polisę OC dla starego samochodu nabędzie się bez trudu. Jej ofertę można znaleźć choćby tu: https://www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/classic-car-insurance/. W Polsce można natomiast spotkać się z odmową sprzedaży polisy OC, choć praktyka taka jest niezgodna z prawem. Ubezpieczalnia ma bowiem obowiązek sprzedania ubezpieczenia komunikacyjnego OC dla każdego samochodu, który został zarejestrowany i dopuszczony do poruszania się po drodze.
 
 
Jak rozwiązać problem?
 
Jeżeli ubezpieczyciel nie chce sprzedać nam polisy OC dla zabytkowego samochodu, mamy dwa wyjścia. Pierwszym z nich jest szukanie ubezpieczyciela aż do skutku, czyli do momentu, w którym dane towarzystwo wyrazi zgodę na sprzedaż OC. Może się jednak okazać, że polisa ta będzie wiązała się z koniecznością opłacenia wysokiej składki, a brak możliwości skorzystania z oferty innego towarzystwa sprawi, że posiadacz klasycznego auta będzie musiał z niej skorzystać.
 
 
Drugim wyjściem jest wystosowanie do kilku zakładów ubezpieczeniowych pisma z ofertą, w której sami zaproponujemy okres polisy OC, określimy parametry samochodu oraz wskażemy proponowaną składkę. Ubezpieczyciel ma 14 dni, aby odpowiedzieć na takie pismo. Jeśli tego nie zrobi, polisa zostanie automatycznie zawarta na warunkach, jakie zaproponował kierowca. Oznacza to, że może on zawrzeć polisę ze składką o wysokości... 1 zł rocznie. Choć wydaje się to absurdalne, jest to możliwe i co najważniejsze zgodne z prawem.
 
 
Polisa AC
 
Posiadacze samochodów zabytkowych, które nie stoją jedynie w garażu, ale regularnie uczestniczą w ruchu ulicznym, powinni też wykupić polisę AutoCasco. Naprawy pojazdów zabytkowych są niezwykle kosztowne ze względu na niewielką liczbę warsztatów, które się ich podejmują, oraz ze względu na słabą dostępność oryginalnych części zamiennych. W razie jakiegokolwiek zdarzenia drogowego naprawienie samochodu mającego kilkadziesiąt lat może być niezwykle obciążające dla budżetu kierowcy. Polisa AC może natomiast zabezpieczyć go przed ewentualnymi problemami z tym związanymi. Choć i tu trzeba pamiętać, że towarzystwa ubezpieczeniowe będą najprawdopodobniej nieprzychylnie patrzeć na kwestię sprzedaży polisy AC dla takiego samochodu.
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.