Wiadomości z Mysłowic

Weekend spędzony w górach – co ze sobą zabrać?

  • Dodano: 2023-11-24 11:45

Pobyt w górach może być fascynującą przygodą. Dzika przyroda, przepiękne widoki oraz szczyty, które bywają niemałym wyzwaniem – to wszystko można zastać na miejscu. Co powinieneś wziąć ze sobą, jeśli marzy Ci się biwak z prawdziwego zdarzenia?

Survival vs. warunki hotelowe – co lepsze?

Weekend w górach wcale nie musi być typowy. Wybierając się we wskazanym kierunku, nie trzeba przecież rezerwować hotelu czy pokoju w popularnym pensjonacie. Nie trzeba nawet szukać oferty tamtejszych schronisk. Można zdecydować się na typowy biwak, spanie pod gołym niebem lub w namiocie, jedzenie posiłków na świeżym powietrzu. Taka wycieczka ma mnóstwo zalet i warto choć raz w życiu na nią wyruszyć.

Aktywny weekend z elementami survivalu nie musi być dokładnie zaplanowany. W tego rodzaju wypadach chodzi raczej o spontaniczność oraz samodzielność, umiejętność radzenia sobie w wymagających sytuacjach. W porównaniu do uprzednio obmyślonego wyjazdu do hotelu – zapewnia coraz rzadziej spotykany w obecnych czasach dreszczyk emocji. Poza tym biwak pod gołym niebem to często i wysiłek, a jak wiadomo – aktywność fizyczna przekłada się na zwiększone poczucie szczęścia.

Jeśli jednak ponad wszystko cenisz sobie stały dostęp do toalety i Wi-Fi, potrafisz zasnąć wyłącznie w miękkim łóżku – porzuć lepiej survivalowe plany. Na wycieczkę tego rodzaju mogą zdecydować się wyłącznie osoby bez poważnych chorób lub schorzeń, zdrowe i pozytywnie nastawione do wyzwań, które ten niesie ze sobą.

Co spakować na biwak z elementami survivalu?

O ile kierunek wyjazdu i jego przebieg nie musi być skrupulatnie zaplanowany, o tyle wyposażenie biwakowe musi być kompletne. Bez odpowiedniego zaplecza nie jesteś bowiem w stanie spędzić na zewnątrz nocy, a przynajmniej nie jesteś w stanie spędzić jej w komfortowych warunkach i w miarę bezpiecznie.

Podstawą wyposażenia każdego biwakowicza powinien być: namiot, śpiwór oraz karimata. Wśród akcesoriów o nieco mniejszych gabarytach wymienić trzeba: scyzoryk, latarkę czołową, spray na owady, podręczną apteczkę, a także kuchenkę i lodówkę turystyczną. Znana survivalowcom marka Esbit oferuje także niezbędne w wymagających warunkach termosy.

Zagłębiając się w temat – kuchenka i lodówka przydadzą się, gdy wyprawa niespodziewanie się przedłuży. Dokładnie z tego samego powodu na miejscu nie może Ci też zabraknąć wody oraz jedzenia. Jeśli jednak nie planujesz spędzać zbyt wiele czasu na przygotowywaniu pożywienia, zdecyduj się na konserwy lub specjalne porcje żywnościowe.

Chcesz poczuć klimat survivalu niczym prawdziwy preppers? W takim razie zdecyduj się na zakup tabletek uzdatniających wodę, krzesiwa czy koca termicznego. Nigdy przecież nie masz pewności co do tego, jak sytuacja potoczy się na miejscu!

O czym pamiętać wybierając się na biwak w góry?

Poza sprzętem i akcesoriami biwakowymi, absolutną podstawą górskich wypraw są odpowiednie buty, odzież i okrycia wierzchnie. Zakładając, że wybrane przez siebie miejsce nocowania będziesz opuszczał, wędrując po szczytach i okolicy – na Twoich nogach powinno znaleźć profesjonalne obuwie, które odznacza się stuprocentową przyczepnością.

Strój, bieliznę termoaktywną, plecak itd. znajdź w ofercie wybranej marki, która specjalizuje się w projektowaniu ubrań i dodatków outdoorowych. Specjalistyczne technologie wykorzystywane przy takich produktach, to gwarancja izolacji termicznej i odpowiedniej wentylacji materiałów. Jeśli nie masz jeszcze znajomości wskazanej branży, za dobry przykład niech posłuży Ci firma Sportalm.

Pamiętaj także o odpowiedzialnym wybraniu lokalizacji biwakowania. Namiot razem z towarzystwem możecie rozbić w dowolnym miejscu, ale na obszarze wyznaczonym przez nadleśnictwo. Ewentualnie na terenie prywatnym za zgodą jego właściciela lub klasycznie – na polu namiotowym. Kempingi funkcjonują zarówno w Pieninach, jak i Tatrach, Bieszczadach, Karkonoszach czy Beskidach.

Uprzednio spakowany i pozytywnie nastawiony – możesz ruszać w drogę lub wręcz w nieznane. Cała reszta niech będzie niepowtarzalną przygodą, spontaniczną i wartą zapamiętania.

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.