Wiadomości z Mysłowic

Zaburzenia osobowości – leczenie i jego efekty

  • Dodano: 2021-10-14 12:15

Obecnie coraz częściej napotykamy na swojej drodze osoby cierpiące na zaburzenia osobowości. Większy dostęp do wiedzy psychologicznej oraz lepsze narzędzia diagnostyczne na pewno mają w tym swój udział. Dzięki zrozumieniu, na czym polegają zaburzenia osobowości możemy nauczyć się empatii i obcowania z ludźmi nimi dotkniętymi. Co więc warto wiedzieć?

Zaburzenia osobowości – czym się objawiają?

Na wstępie warto wspomnieć, że zaburzenia osobowości nie są czymś, czego trzeba się wstydzić. Przede wszystkim są niezależne od nas i mogą być spowodowane czynnikami genetycznymi lub społecznymi. Często w parze z nimi idą stany lękowe, depresja, nerwica i inne schorzenia obniżające komfort życia. 

Do najpopularniejszych zaburzeń osobowości należy:

  • osobowość borderline
  • osobowość unikająca
  • osobowość narcystyczna
  • osobowość zależna
  • osobowość paranoiczna.

Cechami wspólnymi tych zaburzeń są zachowania nieadekwatne do sytuacji, nadgorliwe reakcje, uczuciowość oraz niestałość. Jeśli tego typu działania tworzą schemat postępowania, a nie ograniczają się tylko do epizodów, mówimy o zaburzeniach osobowości. Co zrobić, jeśli Ty lub któryś z Twoich bliskich wykazuje symptomy któregoś z nich? W takiej sytuacji najlepiej poddać się leczeniu.

Zaburzenia osobowości – leczenie

Leczenie zaburzeń osobowości jest możliwe, ale nie zawsze przynosi oczekiwane efekty. Dużo zależy tutaj od terapeuty, ale również od samego pacjenta. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. Grunt to znaleźć odpowiedniego specjalistę. Jak to zrobić? Najlepiej skorzystać z usług sprawdzonej poradni psychiatrycznej, takiej jak https://psychiatrzy.pl/zaburzenia-osobowosci/. W takich miejscach z reguły pracuje wykwalifikowana i doświadczona kadra. Zresztą zawsze można sprawdzić informacje na temat konkretnego psychiatry jeszcze przed wizytą. Dobrze, gdy wybrany lekarz specjalizuje się w leczeniu zaburzeń psychicznych. Jest wtedy większa szansa, że będzie umiał lepiej i skuteczniej podejść do problemów pacjenta.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.