Wiadomości z Mysłowic

Zasiłek dla bezrobotnych - dotychczasowe zasady otrzymania i nowe propozycje rządu

  • Dodano: 2020-05-26 14:15, aktualizacja: 2020-06-01 09:12

Zasiłek dla bezrobotnych to nic innego jak popularna kuroniówka. Każda osoba, która chce z niej skorzystać musi spełnić określone warunki. W obecnej sytuacji jaka panuje nie tylko w naszym kraju, ale na całym świecie, rząd przymierza się do wprowadzenia zmian w tego typu zasiłkach. Co warto wiedzieć w tym temacie?

 

Zasiłek dla bezrobotnych – zasady przyznawania

Osoba bezrobotna, która chce otrzymać zasiłek przede wszystkim musi zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy. Po tym kroku powinny zostać jej zaproponowane różnego rodzaju prace na etacie, staże lub przygotowania zawodowe. Jeżeli żadna z tych opcji nie będzie odpowiednia lub po prostu niemożliwa do przedstawienia to szanse na zasiłek rosną. Starający się o kuroniówkę musi udokumentować przynajmniej roczny staż pracy. Warto tu jednak zaznaczyć, że mysi być to praca z wynagrodzeniem co najmniej w kwocie minimalnej. Musi być również opłacana składka na fundusz pracy i odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne. Do takiego stażu pracy zalicza się także urlop wychowawczy, odbywanie zasadniczej służby wojskowej oraz pobieranie renty z tytułu niezdolności do pracy. Co istotne, zasiłek dla bezrobotnych przysługuje za każdy dzień kalendarzowy po upływie siedmiu dni od momentu zarejestrowania się w urzędzie pracy.

Nowe propozycje w sprawie zasiłku dla bezrobotnych

W obecnej sytuacji spowodowanej pandemią koronawirusa pojawiają się nowe propozycje w sprawie przyznawania zasiłku dla bezrobotnych, o czym można przeczytać także na https://allebiznes.pl/. Rząd pracuje nad ustawą zapewniającą zwiększenie świadczenia do ok 1200zł brutto. To około 400zł więcej niż jest dotychczas. Dodatkowo ma zostać wprowadzony dodatek w wysokości około 1300zł. Przysługiwać ma on osobom, które straciły pracę z powodu panującej pandemii. Na razie jest to jednak projekt, nad którym rządzący muszą jeszcze sporo popracować, ponieważ pojawia się wiele pytań i wątpliwości co do zasad przyznawania zasiłku. Niemniej jednak warto ten temat śledzić, ponieważ może być potrzeba, by z takiego dodatku skorzystać.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.