Wiadomości z Mysłowic

Kolejne zmiany nazw ulic w Mysłowicach

  • Dodano: 2018-07-13 08:15, aktualizacja: 2018-07-13 10:46

Wojewoda Śląski wydał kolejne trzy zarządzenia zastępcze dotyczące zmiany nazw ulic w Mysłowicach związane z ustawą dekomunizacyjną.

Przychylając się do propozycji Urzędu Miasta ul. Tadeusza Hołuja zmieni nazwę na ul. Tadeusza Kantora, ul. Walentego Kubicy na ul. Górnośląską, a ul. Zbigniewa Załuskiego na ul. Świętojańską. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 25 lipca br.

Propozycja zmiany ul. Tadeusza Hołuja na ul. Tadeusza Kantora podyktowana była tym, że w pobliżu znajdują się już ulice innych artystów i poetów. Tadeusz Kantor to polski malarz i reżyser, scenograf, teoretyk sztuki. Wielokrotnie nagradzany za zasługi dla rozwoju teatru w Polsce m. in. Złotym Krzyżem Zasługi. Zmiana dotyczyć będzie także mieszkańców ul. Walentego Kubicy, która nosić będzie nazwę Górnośląskiej i nawiązywać do regionu. Sugestia, aby ul. Zbigniewa Załuskiego nosiła nazwę ul. Świętojańskiej, uzasadniona była tym, że znajduje się ona obok parafii rzymskokatolickiej Ścięcia św. Jana Chrzciciela, a noc świętojańska obchodzona jest właśnie w wigilię św. Jana Chrzciciela.

W wyniku wejścia w życie ustawy dekomunizacyjnej do tej pory w Mysłowicach zmieniono ul. Lucjana Rudnickiego na ul. Kazimierza Wielkiego oraz ul. Bolesława Chrobrego na ul. 28 stycznia.

Zmiana nazwy związana z dekomunizacją nie ma wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową, więc dowód osobisty, dowód rejestracyjny czy też prawo jazdy nie muszą zostać zmieniane na nowe. Mieszkańcy powinni pamiętać jednak o konieczności zgłoszenia zmiany adresu w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, w Urzędzie Skarbowym, u dostawców np. prądu, wody, usług telekomunikacyjnych i internetowych czy w banku. Osoby prowadzące działalność gospodarczą powinny zgłosić zmianę adresu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz Krajowym Rejestrze Sądowym.

O zmianie nazwy ulicy Urząd Miasta poinformuje Sąd Rejonowy oraz Urząd Pocztowy w Mysłowicach. Zarządcy budynków zobowiązani są wymienić tabliczki informacyjne z nazwą ulicy. Umieszczenie na budynkach aktualnej nazwy ma znaczenie dla działania służb ratunkowych czy też firm kurierskich.

Pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych zmiany nazwy dokonanej na podstawie ustawy są wolne od opłat.


Źródło: UM Mysłowice

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również