Wiadomości z Mysłowic

Koronawirus - Najważniejsze informacje dla seniorów

  • Dodano: 2020-04-02 09:00

Seniorzy to grupa osób, które szczególnie powinny chronić się przed koronawirusem. Jak to skutecznie robić? O czym należy pamiętać? Z pomocą przychodzą Główny Inspektorat Sanitarny i Ministerstwo Zdrowia.

Z danych WHO wynika, że największa śmiertelność występuje właśnie wśród osób starszych. Główny Inspektorat Sanitarny opracował zbiór zasad postępowania dla seniorów.


Często myj ręce

Seniorzy - tak samo, jak przedstawiciele wszystkich innych grup wiekowych - powinni pamiętać o tym, że w walce z ryzykiem rozprzestrzeniania się koronawirusa niezwykle ważna jest higiena.

Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na rękach. Dlatego częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia - przypomina GIS.

Unikaj dotykania oczu, nosa i ust

Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie.

Regularnie myj lub dezynfekuj powierzchnie dotykowe

Powierzchnie dotykowe w tym biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze muszą być regularnie przecierane z użyciem wody i detergentu lub środka dezynfekcyjnego. Wszystkie miejsca, z których często korzystają domownicy, powinny być starannie dezynfekowane.

Regularnie dezynfekuj swój telefon i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków

Na powierzchni telefonów komórkowych bardzo łatwo gromadzą się chorobotwórcze drobnoustroje.

Regularnie dezynfekuj swój telefon komórkowy (np.: wilgotnymi chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekującym). Nie kładź telefonu na stole i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków - przypomina GIS.

Zachowaj bezpieczną odległość od rozmówcy

Należy zachować co najmniej 1-1,5 metr odległości z osobą, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.

Stosuj zasady ochrony podczas kichania i kaszlu

Seniorzy powinni też pamiętać o zasadach ochrony podczas kaszlu i kichania.

Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów - przypomina GIS.

Odżywiaj się zdrowo i pamiętaj o nawodnieniu organizmu

W walce z koronawirusem seniorom pomoże również zrównoważona dieta. GIS sugeruje unikanie wysokoprzetworzonej żywności, codzienne jedzenie minimum 5 porcji warzyw i owoców oraz odpowiednie nawadnianie organizmu. Odradza też robienie zapasów żywności.

Stosuj zrównoważoną dietę. Unikaj wysoko przetworzonej żywności. Pamiętaj o codziennym jedzeniu minimum 5 porcji warzyw i owoców. Odpowiednio nawadniaj organizm. Codziennie pij ok. 2 litry płynów (najlepiej wodę). Doświadczenia z innych krajów wskazują, że nie ma potrzeby robienia zapasów żywności na wypadek rozprzestrzeniania się koronawirusa - sugeruje GIS.

Godziny dla seniorów w sklepach

W ciągu dnia wyznaczone zostały dwie godziny, w których zakupy mogą robić tylko seniorzy. W godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia. W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich, w tym dla osób powyżej 65. roku życia.

Śląski telefon dla seniora

30 marca Samorząd Województwa Śląskiego uruchomił usługę skierowaną do Seniorów Mieszkańców Województwa Śląskiego – Śląski Telefon dla Seniora SENIOR-fon. Operatorem telefonu jest Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa Śląskiego.

Telefon (32) 506 56 40 będzie funkcjonował od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00.

SENIOR-FON spełnia dwie główne funkcje:

  • TERAPEUTYCZNĄ

wsparcie emocjonalne, psychologiczne, rozmowa wspierająca, pomoc w przełamaniu poczucia osamotnienia, wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa. W tym trudnym czasie, osamotnienie seniorów, czasami brak wsparcia, czasem bezsilność, dają się we znaki, tej jakże narażonej na niebezpieczeństwo grupie społecznej.

  • INTERWENCYJNĄ

gdzie na infolinii będzie można zgłosić problem seniora, a interwenci będą podejmować działania skutecznej koordynacji pomocy dla osób w potrzebie w jej środowisku lokalnym (powiadomią miejscowe służby, sprawdzą ścieżkę pomocy, zainteresują organizacje pozarządowe, inne według rozeznanej sytuacji).

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również