Wiadomości z Mysłowic

Książka w podróży - spotkanie Klubu Zaczytanego Seniora

  • Dodano: 2021-10-04 07:00, aktualizacja: 2021-10-03 21:12

"Świat jest jak książka. Ci, którzy nie podróżują, czytają jedynie pierwszą stronę" - takim cytatem ze św. Augustyna rozpoczęło się kolejne spotkanie Klubu Zaczytanego Seniora, jakie cyklicznie już organizuje filia biblioteczna przy ulicy Oświęcimskiej.

Czytanie przez słuchanie

Spotkania są częścią projektu „Czytanie przez słuchanie” dofinansowanego ze środków Fundacji PZU, a honorowy patronat nad nim objął Prezydent Miasta Mysłowice Dariusz Wójtowicz. Tym razem członkowie klubu zmierzyli się w dyskusji z zestawieniem książki z podróżą oraz z literaturą podróżniczą. Na początku bibliotekarze zapoznali uczestników z formami czy gatunkami książek podróżniczych, rozpoczynając od pamiętnika, poprzez dziennik, listy z podróży, reportaż, esej czy szkic literacko-podróżniczy, aż na powieści podróżniczej, przewodnikach i mapach kończąc. Po tym teoretycznym wstępie był czas na własne refleksje. Uczestnicy rozmawiali o tym, jakie książki stanowiły dla nich inspirację do wyjazdów, czy zdarzyło im się podróżować śladem ulubionego autora lub bohatera książkowego, czy przed i w trakcie swoich eskapad korzystają z pomocy przewodników turystycznych i map danego regionu, jakie gatunki literatury podróżniczej preferują oraz czy książka jest dla nich niezbędnym składnikiem bagażu w podróży. Członkowie Klubu przemierzyli w swoich opowieściach wiele pięknych miejsc w Polsce jak i za granicą, wspominali zabawne przygody w zetknięciu się z kulturą obcych krajów, podawali przykłady zabawnych anegdot i nieporozumień turystycznych, jakich byli uczestnikami. Oryginalną oprawę spotkania stanowiła ekspozycja pamiątek przywiezionych z różnych miejsc oraz tych przyniesionych przez uczestników spotkania, degustacja zielonej i korzennej herbaty, unoszący się w bibliotece zapach kadzideł oraz orientalna muzyka jako tło ożywionych rozmów uczestników.

Już dziś zaprasza się na kolejne spotkanie Klubu Zaczytanego Seniora, które będzie miało miejsce pod koniec października.

Kontakt:

  • Dagmara Kucharska - koordynator
  • Dział Instrukcyjno – Metodyczny Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mysłowicach
  • ul. Strumieńskiego 4
  • tel. 32 316 09 81, email: metodyka@mbpmyslowice.pl
Książka w podróży - spotkanie Klubu Zaczytanego Seniora / fot. MBP

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również