Wiadomości z Mysłowic

Mysłowicka "Rajza z Korfantym"

  • Dodano: 2022-07-07 06:30, aktualizacja: 2022-07-06 21:20

Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego oraz Mysłowicki Ośrodek Kultury w 100. rocznicę przyłączenia części Górnego Śląska do Polski, zapraszają na wyjątkowe wydarzenie "Rajzę z Korfantym"!

Mysłowicka "Rajza z Korfantym" to wakacyjne wydarzenia mające na celu przybliżenie uczestnikom faktów historycznych związanych z Górnym Śląskiem, ale także zapoznanie ich z tradycjami i zabawami śląskimi.

Wydarzenie odbywać się będzie w 3 naszych filiach - MOK Centrum, MOK Brzęczkowice, MOK Wesoła w dniach 13-15 lipca, w godzinach 15:30-17:00. Finał wydarzenia odbędzie się 16 lipca w Parku Zamkowym o godzinie 15:00.

Do udziału zaprasza się uczestników w wieku 7-14 lat. Zajęcia odbywać będą się w 3 grupach po maksymalnie 15 osób w grupie.

Na czym polega projekt? 

Uczestnicy Rajzy będą wezmą udział w wydarzeniach zaplanowanych w 3 blokach:

  • Spotkania z historykiem i quiz

W trakcie spotkań uczestnicy zdobędą wiedzę na temat przyłączenia Górnego Śląska do Polski; zwieńczeniem tej części będzie quiz z nagrodami dla uczestników. 

  • Działania animacyjno-edukacyjne 

Uczestnicy poznają dawne zabawy, które królowały niegdyś na śląskich podwórkach. Wspólnie przeniesiemy się w czasie na „śląskie place”, aby zobaczyć jak i jakimi przedmiotami bawiły się dzieci przed erą smartfonów. W działania te włączymy element teatralny, jakim jest teatr cieni. 

  • Plastyczne spotkania warsztatowe

Tematem prac plastycznych będą herby górnośląskich miast. Uczestnicy zapoznają się z formami, kształtami, jak i kolorami herbów charakterystycznych dla wybranych miast Górnego Śląska. Każdy uczestnik wybierze dla siebie jeden z herbów i wykona go za pomocą szablonów, sprayów i farb na płóciennych torbach. 

Finałem "Rajzy z Korfantym" będzie plenerowa rekonstrukcja stworzenia wielkoformatowego Aktu Przyłączenia części Górnego Śląska do Polski wg dokumentu sporządzonego przez Stanisława Ligonia – przygotowana wspólnie z ekspertem - historykiem ze Szkoły Podstawowej im. Wojciecha Korfantego w Mysłowicach.

Uczestnicy finału będą mogli spróbować swoich sił w kaligrafii – wytrenować rękę w warsztatach stolikowych, by później dołączyć się do współtworzenia wielkoformatowego (4/6 m) kopii Aktu Przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. 

  • Udział w projekcie jest bezpłatny.
  • Ilość miejsc ograniczona.
  • Obowiązują zapisy na warsztaty pod numerem telefonu - 500 186 320.

Dofinansowano przez Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego w ramach obchodów Stulecia Powrotu Części Górnego Śląska do Polski.

Mysłowicka "Rajza z Korfantym" / fot. MOK

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również