Wiadomości z Mysłowic

Nie daj się oszukać! Bądź świadomy zagrożeń!

 • Dodano: 2023-07-13 08:45, aktualizacja: 2023-07-13 09:13

Bądźmy świadomi zagrożeń! Uważajmy na wszystkie wiadomości o konieczności zapłaty lub dopłaty drobnych kwot zawierające link do strony udającej pośrednika płatności. Przed wykonaniem przelewu skontaktujmy się z firmą, która figuruje jako nadawca wiadomości. Nie otwierajmy załączników dołączonych do wiadomości e-mail, wysłanych do nas przez nieznane nam osoby czy instytucje, nie pobierajmy niezweryfikowanych treści z nieznanych nam stron internetowych.

Dwie strony medalu

W dzisiejszych czasach korzystanie z Internetu stało się nieodłącznym elementem naszej codzienności. W sieci zrobimy zakupy, posłuchamy muzyki, obejrzymy film, umówimy się na wizytę do lekarza, zapłacimy rachunki, napiszemy list, czy odbędziemy wideorozmowę przez telefon komórkowy. Internet jest bogatym źródłem wiedzy i rozrywki. Korzystanie z jego zasobów poszerza naszą wiedzę i ułatwia wiele codziennych czynności. Jednak oprócz pozytywnych jego aspektów, każdy użytkownik powinien poznać również zagrożenia, jakie tam na nas czyhają. By w pełni wykorzystać potencjał sieci i nie paść ofiarą przestępstwa, musimy wiedzieć, jak surfować w niej bezpiecznie.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo 

Tylko ostrożność i dokładne weryfikowanie tego, co otrzymujemy w prywatnej korespondencji jak i dokładne sprawdzanie ofert umieszczanych w Internecie może nas uchronić przed oszustwem i jego przykrymi konsekwencjami. Zadbajmy o swój komputer, chroniąc go programem antywirusowym. Chrońmy swoje dane, zmieniając często hasła do swoich kont. Nie traćmy czujności w okresie wakacji i kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania.

Fałszywa dopłata do przesyłki kurierskiej 

Oszuści rozsyłają do losowo wybranych odbiorców SMS-y z informacją o konieczności dopłaty do przesyłki kurierskiej. Najczęściej widniej tam niewielka kwota – około złotówki. Gdy klikniemy link (najczęściej robimy to na naszym telefonie), zostajemy przekierowani na stronę banku. Wpisując swój login i hasło, nie sprawdzamy niestety, na jakiej stronie się znajdujemy, bo ta łudząco przypomina stronę naszej bankowości. Jednak klikając w link, zostaliśmy przekierowani na fałszywą stronę, do której ma też dostęp przestępca. W konsekwencji widzi on wszystkie nasze dane i zanim klikniemy ZATWIERDŹ, kwota przelewu się zmienia ze złotówki na kilka, a nawet na kilkanaście tysięcy złotych, jednak tego już nie zauważamy. Tak właśnie tracimy swój majątek. Ktoś, kto często otrzymuje paczki, jest łatwym celem dla przestępców, zwłaszcza jeśli oczekuje akurat na przesyłkę.

Oszustwa randkowe 

Dość popularne jest też wyłudzanie pieniędzy przez oszustów matrymonialnych. Przestępcy zazwyczaj logują się na portalach społecznościowych/randkowych i nawiązują wirtualną znajomość z przyszłą ofiarą. Po dłuższym czasie intensywnej wymiany wiadomości, oszust wyznaje miłość i deklaruje chęć przyjazdu do potencjalnej ofiary. Wtedy pojawia się problem – bo okazuje się, że nie ma pieniędzy na bilet i prosi o pożyczenie kilku tysięcy. Ofiara najczęściej przelewa pieniądze na konto oszusta i wtedy kontakt się urywa, a ta spostrzega, że została oszukana.

Włamanie na konto znajomego 

Przestępcy, którzy chcą pozbawić nas pieniędzy, działają również na portalach społecznościowych. Przykładowo włamują się na nasze konto i rozsyłają wiadomości do grona naszych znajomych. Wiadomość zawiera prośbę o wsparcie finansowe w jakiejś nagłej potrzebie (zagubiona torebka, portfel, brak pieniędzy na leki, bilet czy jedzenie). Na końcu informacji widnieje też prośba o podanie numeru swojego konta w banku, żeby pożyczający mógł po ustaniu przyczyny przelać pożyczone pieniądze. Znajomi, myśląc, że to my jesteśmy autorami wiadomości, często przekazują swoje pieniądze, generując w banku kod bankowy, bo właśnie o taką formę pomocy przestępcy proszą. Następnie do ofiary wysyłana jest prośba o dokonanie akceptacji transakcji w swoim banku. W tym samym czasie jeden z oszustów prowadzi rozmowę przed komputerem, drugi pozostaje w kontakcie telefonicznym z przestępcą. Gdy zostanie wygenerowany i podany kod bankowy, oszust sprzed komputera bezzwłocznie przekazuje go telefonicznie współsprawcy znajdującego się przy bankomacie i ten dokonuje wypłaty. Zazwyczaj nie jest to kwota, o której była mowa w wiadomości, ale znacznie wyższa.

Jak się chronić 

Przede wszystkim musimy stosować zasadę ograniczonego zaufania. Gdy otrzymamy wirtualną prośbę o pomoc finansową, najpierw skontaktujmy się z jej nadawcą. Upewnijmy się, czy adresatem wiadomości faktycznie jest nasz znajomy. Zachowajmy czujność! Nigdy nie przekazujmy pod żadnym pozorem swoich danych i haseł do logowania. Za każdym razem należy się wylogować z aplikacji po każdym korzystaniu z niej. 

 • nie otwieraj maili i załączników, nie klikaj też w linki od nieznajomych.
 • przed wprowadzaniem danych do logowania, sprawdź adres strony.
 • nie klikaj w nieznane linki w wiadomościach czy mailach
 • uważaj na wszystkie wiadomości o konieczności zapłaty lub dopłaty drobnych kwot zawierające link do strony udającej pośrednika płatności. Przed wykonaniem przelewu skontaktuj się z firmą, która figuruje jako nadawca wiadomości.
 • korzystaj tylko z legalnego oprogramowania, w tym oprogramowania antywirusowego.
 • nie otwieraj wiadomości e-mail od nieznanych adresatów i nie używaj linków rozsyłanych w niechcianej poczcie (spam) oraz przez komunikatory 
 • nie przesyłaj drogą elektroniczną żadnych danych personalnych i innych ważnych informacji, które mogą wpaść w niepowołane ręce.

Policja uczula 

 • poszukując prawdziwych informacji, korzystaj z wiarygodnych komunikatów, pochodzących z oficjalnych źródeł np. gov.pl, policja.pl itp.
 • nie udostępniaj i nie powielaj fake newsów
 • uważaj na internetowe zbiórki pieniędzy i apele o pomoc - zawsze weryfikuj wiarygodność organizacji,
 • nie odpowiadaj na podejrzane wiadomości, nie otwieraj załączników (dotyczy to i skrzynki poczty elektronicznej i wiadomości SMS)
 • jeśli w trakcie zakupów zostaniesz przekierowany na stronę swojego banku w celu dokonania płatności, sprawdź w pasku przeglądarki, czy jej adres internetowy zgadza się z adresem Twojego banku


Źródło: Komenda Miejska Policji w Mysłowicach

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również