Wiadomości z Mysłowic

Nowa stacja pogotowia ratunkowego w Mysłowicach

  • Dodano: 2022-02-24 07:00, aktualizacja: 2022-02-23 20:16

W piątek 25 lutego o godz. 12.00 odbędzie się konferencja prasowa nt. budowy nowej stacji pogotowia ratunkowego w Mysłowicach.

Miejsce wydarzenia: teren przy ul. Mikołowskiej 1 w Mysłowicach, obok siedziby Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej

Obecnie dwa zespoły Państwowego Ratownictwa Medycznego stacjonują w Mysłowicach przy ul. Mikołowskiej 1. Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach wynajmuje pomieszczenia od Mysłowickiego Centrum Zdrowia, zlokalizowane w budynku po byłym prosektorium. Aktualna lokalizacja nie spełnia wymagań dla właściwego funkcjonowania zespołów WPR.

W 2016 roku WPR otrzymał od Prezydenta Miasta Mysłowice działkę z przeznaczeniem pod realizację celu publicznego – budowę Stacji Pogotowia Ratunkowego i prowadzenie działalności polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu ratownictwa medycznego i promocji zdrowia. W roku 2019 aneksowano umowę o oddanie przedmiotowego gruntu w użytkowanie wieczyste w zakresie zmiany terminów rozpoczęcia i zakończenia zabudowy na lata 2021-2022. Opracowano program funkcjonalno-użytkowy dla inwestycji, następnie wyłoniono wykonawcę w formule "zaprojektuj i wybuduj”.

Przebieg inwestycji

Koszt inwestycji: 4 200 000 złotych /finansowanie z budżetu województwa/

Dodatkowych 500 000 zł to koszty projektu oraz montażu instalacji fotowoltaicznej. Fundusze pochodzą ze środków własnych WPR. 

W budowanym budynku na potrzebę stacjonowania 2 zespołów wyjazdowych Państwowego Ratownictwa Medycznego w Mysłowicach będą znajdowały się: pomieszczenia wypoczynku dla ratowników, węzły sanitarne wraz z szatniami, świetlica z jadalnią, pomieszczenie ze stanowiskiem komputerowym, podręczny magazyn leków, dwa garaże wraz z węzłem sanitarnym do dezynfekcji, pomieszczenia do przechowywania tlenu medycznego i odpadów medycznych. Obiekt zlokalizowany będzie przy istniejącym budynku Państwowej Straży Pożarnej w Mysłowicach.

Nowoczesny budynek, który powstanie wpłynie na:

  • poprawę warunków sanitarnych i socjalnych,
  • świadczenie usług ratowniczych i medycznych na wyższym  poziomie przez lepszy dostęp do głównego ciągu komunikacyjnego,
  • utrzymanie gotowości do natychmiastowych wyjazdów do poszkodowanych (w nowej stacji ambulanse sanitarne będą stacjonowały w  ogrzewanych garażach)

Karolina GoikKarolina Goik
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również