Wiadomości z Mysłowic

Sprawdźcie, kiedy należy przestawić zegarki z czasu letniego na zimowy!

 • Dodano: 2020-09-17 07:30, aktualizacja: 2020-09-17 09:10

Przed nami zmiana czasu na zimowy. Kiedy przesuwamy wskazówki zegarków? Sprawdźcie!

Zmiana czasu na zimowy w 2020 odbędzie się w nocy z soboty, 24 października na niedzielę, 25 października. Wówczas to cofniemy wskazówki zegarków z godziny 3 na 2. To dobra wiadomość, dla tych, którzy lubią spać.

Ciekawostki

 • Czas zmienia około siedemdziesiąt krajów na całym świecie.
   
 • W Azji zegarki przestawiają mieszkańcy Izraela, Syrii i Iranu, natomiast Japonia, Chiny i Indie odrzucają takie rozróżnienie. W Afryce czas zmieniają Marokańczycy i Libijczycy. Ameryka Południowa uznaje podział czasu na letni i zimowy jedynie w Brazylii, Chile, Urugwaju i Paragwaju.
   
 • W Polsce pierwszy raz zaczęto zmieniać czas w dwudziestoleciu międzywojennym (ale zrobiono to tylko raz). Następnie czas zmieniano podczas okupacji hitlerowskiej.
   
 • Później ze zmianą czasu w naszym kraju było różnie. Czas zmieniano w latach od 1945 do 1949, od 1957 do 1964, od 1977 do 1981 i nieprzerwanie od 1983 roku.
   
 • Do połowy lat 90. czas z letniego na zimowy zmieniano w ostatnią niedzielę września. Obecnie jest to ostatnia niedziela października.
   
 • Krajem, który zapoczątkował zwyczaj zmiany czasu, były Niemcy (w 1916 roku). Podczas I wojny światowej chciano w ten sposób zaoszczędzić paliwo, służące do produkcji energii elektrycznej.

Kiedy przestawimy zegarki ostatni raz?

Parlament Europejski zdecydował, że obowiązek zmiany czasu w UE powinien zostać zniesiony. Na początku marca  2019 roku w głosowaniu w komisji transportu PE opowiedziano się za tym, by ostatnia zmiana czasu (dla państw, które wybrałyby czas letni) nastąpiła w marcu 2021 r. Kraje, które wybrałyby na zawsze czas zimowy, ostatni raz zmieniłyby czas w październiku 2021 r. Wcześniej przeprowadzono konsultacje społeczne, które wskazały, że aż 84 proc. ankietowanych opowiada się za zaprzestaniem corocznego przestawiania zegarków. Negocjacje na temat zniesienia zmiany czasu utknęły jednak w Radzie Unii Europejskiej.

W Polsce ponad 78 procent dorosłych Polaków jest za tym, by nie przestawiać zegarków. Z danych ministerstwa wynika, że zdecydowana większość preferuje czas letni. 

A jak Wy zapatrujecie się na przestawianie zegarków? Dajcie znać w poniższej sondzie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu m-ce.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również